Kırk Ambar
Yeşile Giydirilen Ateşten Gömlek
  12 Şubat 2018 Pazartesi , 15:54
Yeşile Giydirilen Ateşten Gömlek
Doğduk bir ağaç gibi tek başına. Öldük bir ağacın dibine gömüldük. Yaşadık bir ağacın gölgesinde dinlendik. Doyduk bir ağacın meyvesinden yedik. Üşüdük ısındık bir ağacın bedeniyle dallarıyla.

Çocuk olduk bir ağacın dalında salıncakla. İzledik gözledik öğrendik bir ağacın kuşları böcekleriyle.  Yapraklarını yiyen ipek böceği bize tenimizi okşayan yumuşacık ipeği yaptı. İnsanoğluna hizmet için yaratılmış türlü türlü canlının yuvası oldu. Soluduk, yaşadık; bize oksijen üretti, bize yağmur getirdi, toprağımıza bereket… Bizi, kuraklıktan selden korudu. Derimiz azıcık yandığında canı acıyan biz, yeryüzünün derisini yaktıkça yaktık, kestikçe kestik. Kendimize egomuz mutlu olsun diye mobilyalar aksesuarlar yaptık. Bir avuç toprak elde etmek için iki kuruş para için ciğerlerimizi yaktık. Yakmaya, yok etmeye devam ediyoruz.

Bilimsel verilerle konuşalım şimdi.

Bilim insanları, her yıl yaklaşık 15 milyar ağacın yok edildiğini söylüyor. İklimler değişiyor insanoğlunun sağlığı bozuluyor. Her şey daha da kötüye gidiyor.

ABD'deki Yale Üniversitesi’nin bilim insanları tarafından yapılan ve "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Dünya'da 3 trilyondan fazla ağaç bulunuyormuş.

Her yıl yaklaşık 15 milyar ağacın, tarım arazisi açma, kötü orman yönetimi, yangınlar gibi nedenlerle yok edildiği vurgulanan araştırmada, ilk uygarlıkların 11 bin 700 yıl önce ortaya çıkmasından bu yana yeryüzündeki ağaç sayısının yüzde 46 oranında azaldığını söylüyor.

Araştırmayı yöneten Thomas Crowther, "Ağaçlar, yeryüzündeki en önemli ve en kritik organizmalar arasında yer alıyor. İnsanoğlu, ağaçların taşıdığı önemi daha yeni kavramaya başladı. Büyük miktarda karbon depolayan ağaçlar, su, hava ve besin kalitesinde çok önemli bir rol oynuyor" diyor ve ekliyor "Dünya'daki ağaç sayısını şimdiye kadar yarıya indirdik ve bunun hem iklim hem de insan sağlığı üzerindeki etkilerini görmeye başladık."

Araştırmacılar, yeryüzündeki ağaçların sayısını bulmak için Antarktika dışında kalan tüm kıtalardaki 400 bin ormanlık araziyle ilgili verileri topladı ve uydudan elde edilen görüntüleri inceledi. Oluşturulan küresel haritaya göre, Dünya'da 3,04 trilyon ağaç bulunuyor ve kişi başına 422 ağaç düşüyor.

Ağaç sayısının en fazla olduğu ormanlar, Rusya, İskandinavya ve Kuzey Amerika'da yer alıyor. En büyük ormanlık alanlar ise tropik bölgede bulunuyor ve mevcut ağaçların yüzde 43'ünü kapsıyor.

Araştırma, Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın "Milyarlarca Ağaç Kampanyası"nı yürüten Plant for the Planet girişiminin talebi üzerine yapıldı. Daha önce Dünya'da 400 milyar ağacın olduğu sanılıyordu. Peki, ülkemizdeki durum ne? Ona da Tema Vakfı’nın bir açıklamasıyla cevap verelim.

Ülkemizde Her Yıl Ortalama 4.000 Yangında 10 Bin Hektar Orman Alanı Zarar Görüyor.

Her yıl ortalama 4.000 orman yangının yaşandığı Türkiye, yangın açısından riskli Akdeniz ülkelerinden biridir. Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul'a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandı, özellikle yaz aylarında orman yangınları açısından tehdit altındadır. TEMA Vakfı, orman yangınlarının yaşanmaması için gerekli önlemlerin önceden alınması ve bu önlemlere rağmen meydana gelebilecek yangınlarla mücadeleye hazırlıklı olmamız gerektiğine inanmakta, yetkilileri ve halkımızı orman yangınlarına karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırmaktadır.

 Tema Vakfı’nın vatandaşlar için uyarılarına gelince,

•Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayın, dumansız piknik yapın.
•Çevreye sönmemiş sigara izmariti, kibrit gibi yanıcı maddelerin atılmaması konusunda duyarlı olun.
•Aracınızdan herhangi bir şekilde yola dökülecek olan yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtün.
•Tarlanızdaki anızları kaldırmak için yakma yöntemini kullanmayın.
•Küçük yangınlara kendiniz müdahale edin. Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın İhbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis İmdat telefonlarını arayın.
•Orman yangınları ile mücadele için Çevre ve Orman Bakanlığı'na daha fazla kaynak ayrılmasını destekleyin.

Ancak bu uyarılar ve ormanın önemi ne yazık ki ülkemizde hala bilinçlenmeyi sağlayamıyor. Ve her yıl ciğerlerimiz yanmaya devam ediyor.

Sayın din görevlileri, lütfen sizler de Cuma hutbelerinde Peygamber efendimizin bu hadislerinden bahsedin biraz.

Ruhumuzu arındıralım, bize emanet bedenimizi kötülüklerden koruyalım, ibadet edelim; ama çevremizi de koruyalım, ormanlarımıza sahip çıkalım. Rabbine tıpkı bizim gibi secde ettiğini, Yüce Kelamından bildiğimiz bu ağaçları, hunharca yok etmek hangi ibadetle telafi edilebilir ki.


Görmedin mi ki şüphesiz, göklerde ve yerde olanlar, güneş ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde etmektedir.

Sure (Hac Suresi), 18. Ayet
 

Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuş;

* “Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”.

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)

* “Kim bir ağaç dikerse onun için ağaçtan hasıl olan ürün kadar Allah sevap yazar.”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/415)

* “Her kim boş, kuru ve çorak bir araziyi ihya ederse bu amelinden dolayı Allah tarafından mükâfatlandırılır. Herhangi bir canlı ondan faydalandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır.”

(Münavi, Feyzu’l-Kadir, 6/39)

“Müslümanlardan bir kimse bir ağaç dikerse o ağaçtan yenen mahsul mutlaka onun için sadakadır. Yine o ağaçtan çalınan meyve de onun için sadakadır. Vahşi hayvanların yediği de sadakadır. Kuşların yediği de sadakadır. Herkesin ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu dikene ait bir sadakadır.”

(Müslim, Müsakat, 7-10, 12)

O halde, kendimize sahip çıkmak kadar önemlidir bir ağaca sahip çıkmak, yeryüzüne bir fidan dikebilmek. Neyimiz kalacak geride. Varsa bir hoş sedamız ve bir dikili fidanımızdan başka.

Aynur Kaplan

Yorumlar
Kod: OLESL
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler