Aile
Yeni Doğanlar Annelerinin Sesini Tercih Ediyor
  04 Nisan 2018 Çarşamba , 10:22
Yeni Doğanlar Annelerinin Sesini Tercih Ediyor
Yaygın olan düşüncenin aksine yeni doğan bebekler dış dünyadan gelen verilere maruz kalan pasif alıcılar değildirler. 5 duyuları yetişkinler kadar gelişmiş olmasa da onlar da görerek, duyarak, dokunarak, koklayarak ve tat alarak bu verileri işler, öğrenir ve hatta sizi manipüle edebilirler.

Bebek ve anne arasındaki bağa dair en dikkat çekici çalışmalardan biri 1980 yılında psikoloji alanında çalışan Prof. Dr. Anthony J. DeCasper ve Prof. Dr. William P. Fifer tarafından yapılmıştır. Yeni doğan bebeklerin duyma yetilerine ilişkin önemli bilgiler veren bu çalışmada başka bir kadın sesinin varlığında bebeklerin kendi annelerinin sesini ayırt edip edemeyeceği araştırılmıştır.

Başlangıç olarak 10 yeni doğan bebeğin (3 günlükten daha az) annelerinin seslerine verdiği emme tepkisi sayısı ile diğer bebeklerin annelerinin sesine verdikleri tepki sayısı ölçülmüştür. Bu ölçüm sonrası bebeklerin kendi annelerinin sesine gösterdikleri ortalama tepki sayısının oranı diğer annelerin seslerine gösterdikleri tepkiden daha fazla çıkmıştır. Bu yeni doğanların kendi annelerinin seslerini diğerlerinden ayırt edebildiğini gösteren önemli bir bulguydu.

Fakat araştırmacılar bu bulguları bir adım öteye taşımak istediler ve anne ile bebek arasındaki etkileşimin minimum olduğu durumlarda bile yeni doğanların kendi annelerinin sesini ayırt edip edemeyeceklerini test etmeye karar verdiler. Bu amaç doğrultusunda bir grup hemşire tarafından bakılan yeni doğan bebeklerle aynı araştırmayı tekrarladılar. Sonuç, bir önceki araştırmayı doğrular nitelikteydi: anne ile bebek arasında minimum etkileşimin olduğu durumlarda bile bebekler annelerinin seslerini diğer seslerden ayırt edebiliyor ve diğer seslere tercih ediyorlardı. Bu durum anne ile bebek arasındaki etkileşimin doğumdan çok daha önce başladığının da göstergesidir. Bebek daha anne karnındaki 6. ve 7. aylarda annesinin kalp atışlarını duyabilir.

Öte yandan anne ile bebek arasındaki bu bağa ve anne sesine olan tercihe diğer faktörler de etki edebilir. Örneğin, yeni doğmuş bir bebek kendi annesinin sütünün kokusuyla başka bir annenin sütünün kokusunu birbirinden kolaylıkla ayırt edebilir. Bebekler için bir diğer ipucu ise annelerinin onları tutuş şekli olabilir.

Dolayısıyla bebekler pek çok farklı biçimde çevreleri ile etkileşime girerler ve bu etkileşimdeki temel özne elbette ki annedir. Onlar annelerinden bilgi talep eder ve bilgi verirler. Bu yüzden yeni doğan tüm bebeklerin çevrelerindeki uyarıcılara tek düze cevap verdiklerini düşünmek doğru değildir.

AYSUN ŞEN

Yorumlar
Kod: OLESL