Aile
Yabani Çocuk: Genie Wiley
  07 Nisan 2018 Cumartesi , 11:59
Yabani Çocuk: Genie Wiley
Doğduğunuz andan itibaren 13 yıl boyunca bir deli gömleği içinde sandalyeye bağlandığınızı ve dış dünya ile hiçbir etkileşimin olmadığı bir odaya hapsedildiğinizi düşünün. Bu durumda şimdi olduğunuz gibi akıcı konuşabilir ve rahatça hareket edebilir miydiniz?

Genie Wiley (Genie, gizlilik hakları ve kimliğin korunması amacıyla verilen takma isim) 1957 yılında, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gözlerini açtı. Fakat başına gelen felaketler silsilesi adeta insana “keşke hiç açmasaymış” dedirtecek türden.

1958 yılında Clark Wiley’in (Genie’nin babası) annesinin sarhoş bir sürücü tarafından öldürülmesi onun, bitmek bilmez bir kızgınlık hissiyatına ve paranoyaya sürüklenmesine neden oluyor. Bunun üzerine 20 aylıkken babası tarafından zihinsel engelli olduğu düşünülen Genie, toplumdan tamamen soyutlanmış bir biçimde büyütülüyor. Öyle ki Wiley ailesinin komşuları, onların bir kız çocukları olduğundan bile bihaber. Sadece yemek ve su gibi temel ihtiyaçlarının karşılandığı Genie’nin, ağlaması, konuşması ve herhangi bir ses çıkarması da yasaklanıyor.

Yetersiz beslenme, duygusal yoksunluk ve fiziksel şiddetle geçen 13 yıldan sonra, Genie’nin bu durumu 4 Kasım 1970 tarihinde kataraktla boğuşan annesinin göz muayenesi için yanlış ofise girmesi üzerine sosyal hizmet çalışanları tarafından fark edildi. Genie 13 yaşında olmasına ragmen 6-7 yaşlarında bir çocuğun görünümüne sahipti. Sadece 26 kilo ağırlındaydı, idrarını tutamıyor, salya akıtıyor ve konuşamıyordu. İlk başta otizmli olabileceği düşünülen Genie’nin gerçek yaşam hikayesi ise sonradan ortaya çıktı.

Genie açısından trajik ve oldukça travmatik olan bu durumun, gelişim psikologları ve diğer pek çok araştırmacı içinse eşi bulunmaz bir fırsat niteliğinde olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle dil gelişimiyle ilgili ortaya atılan kritik dönem hipotezi için çığır acıcı bir örnek teşkil eden bu durum, insan yaşamındaki ilk birkaç yılın (0-5 yaş) dilin gelişimi için kritik bir öneme sahip olduğunu ve bu dönemden sonra dil kazanımının çok daha zor ve daha az başarılı olduğunu desteklemektedir. Genie’nin bulunmasından sonra sosyal hizmet çalışanlarının bütün çabalarına rağmen konuşmayı öğrenemediği, sadece bazı anlamsız sesler ve belirli kelimeler çıkarabildiği ve hala zorlanarak yürüdüğü bilinmektedir.

Eğer yaşıyorsa bugün 61 yaşında olan Genie, şu sıralar sırra kadem basmış durumda. Bir dönemin sansasyonel haberinden bugün kimse bahsetmiyor. Oysa her gün Genie gibi (belki onun kadar ağır derecede olmasa da) yüzlerce çocuk anne-babasının ve yakın çevresinin kötü muamelesine maruz kalıyor, ölüyor, öldürülüyor, dövülüyor ve hakarete uğruyor.

Şimdi soruyorum size: Gerçekten yabani olan kim? Çocuk istismarı ile suçlandığını öğrenen Genie’nin babası intihar etmeden önce bir not bırakıyor: “Dünya asla anlamayacak.” Peki siz anlayabilir misiniz?

NOT: Genie’nin hayatı hakkında daha fazla bilgiye “GENIE (The Secret of the Wild Child)” (GENIE: Yabani Çocuğun Gizemi) isimli belgeselden ulaşabilirsiniz.

Aysun ŞEN

Yorumlar
Kod: VSJYR