Eğitim
Velilerden Toplanan Paralar Nereye Gidiyor?
  05 Şubat 2018 Pazartesi , 13:23
Velilerden Toplanan Paralar Nereye Gidiyor?
Yasal bir dayanağı olmadığı halde devlet okullarında halen okul aile birliği ya da sınıf anneliği adı altında paralar toplanmaya devam ediyor. Peki, bunun önüne nasıl geçilebilir?

Velilerin son yıllarda isyan ettiği konulardan birisi okullarda toplanan paralar. Çocuğunun daha iyi şartlarda okuması için sesini çıkarmayan veliler olduğu gibi bu konuya isyan eden aileler de var. Özellikle okul aile birliği ya da sınıf annesi adı altında birçok para toplanıyor. Paraların nereye gittiği ya da ne kadar işe yaradığı konusu ise muallakta...

Temizlik parası, kırtasiye malzemesi parası, fotokopi parası, gezi parası derken bu liste uzayıp gider. Bu kısmı öğrenciler için faydalı olabilir tabiki ancak bazı velilerin iddialarına göre okuldaki hademelerin parası da veliler tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla toplanan paranın ne kadarı öğrenci ihtiyaçları için olduğu da halen netleşmedi. 

Yasal olarak da mevzuatta para toplanması ile ilgili bir madde yok. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda özellikle uyarıyor. Valiliklerin de "Eğer gönüllü değilseniz, vermeyin" diyor.  Ancak durum bu kadar basit değil. Para toplanmadığı takdirde çocukları, güvenliğin olmadığı, tuvaletlerin temizlenmediği okullarda okuyan velilerimizin de isyanı ortaya çıkıyor. Yani aslında sorun toplanan paralardan daha büyük. 

Nasıl Önüne Geçilebilir?

Geçtiğimiz yıllarda "sınıf anneliği kaldırılsın" diyen veliler Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulunmuş ve soruşturma başlatılmıştı. Yıllar önce de MEB, 81 ile yazdığı yazıyla “Sınıf anneleri oluşturmayın” uyarısı yapmıştı. Uyarıda: “Bazı okullarımızda sınıf anneleri adı altında velilerden görevlendirmeler yapıldığı, görevlendirilen bu kişilerin sınıfın çeşitli ihtiyaçları için velilerden aidat adı altında paralar topladığı, ders araç-gereci temini yönünde faaliyetlerde bulunduğu, zaman zaman derslere müdahil oldukları dile getirilmektedir” söylenmişti.

Bu ve benzeri örneklerde olduğu gibi siz de ilgili birimlere şikayette bulunabilirsiniz. Tabi ki yaşanan durumun önüne geçilmesi için okulların iyileştirilmesi de çok önemli.  Sonuç olarak; herkes çocuğunu en iyi şartlarda okutmak ister ancak bunu ticarete dökmek onların geleceğini baltalamaktan öteye gidemez. 

Sevil Çaylak

Yorumlar
Kod: 1XP4X