Bilim
Uzay Yolu Dizisinden Etkilenip Bilim Kadını Oldu
  11 Şubat 2018 Pazar , 12:50
Uzay Yolu Dizisinden Etkilenip Bilim Kadını Oldu
Prof. Dr. Demir, "Uzay Yolu dizisi ve Apollo Projesi'nden ilham alıp bilime yöneldim. Şimdi de gençlere Elon Musk'ın Falcon Heavy roketi iyi bir örnek oluşturacaktır" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Hayat Bilgisi ders kitabında 'İnsanlığa hizmet etmiş bilim insanları' arasında gösterilen ve eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde bu ülkenin "bilim elçiliği" görevini yürüten dünyaca ünlü Türk bilim kadını Prof. Dr. Semahat Demir, başkanı olduğu Bilim Kahramanları Derneği çatısı altında çocukların bu alana yönelmesi için çaba harcıyor. 

Bilime, küçük yaşlarda ailesi sayesinde yöneldiğini ve babasının da bilim insanı olduğunu belirten Demir, çocukken ağabeyiyle evlerinin salonunda çeşitli deneyler yaptığını söyledi. Anne ve babasının kendisini çok teşvik ettiğini vurgulayan Demir, "Ailemiz hiç 'Salonu batırdınız' demedi. Yangın çıkarma durumumuz dahi oldu. Bütün bu deneylerle bilimi sevdim ve kariyerimi de ona göre şekillendirdim. Bilim, deneyler yoluyla yanılarak öğrenilir" dedi.

"Çocukların merakı öldürülmemeli"

Bilime yönelmenin temelinde ilgi ve merakın yattığına işaret eden Demir, şöyle devam etti: 

"O zamanlar NASA'nın uzay programı olan Apollo Projesi vardı. Aya gidiş dönüşleri görmek bizi etkiliyordu. Uzay Yolu dizisi vardı, onlardan ilham aldım. İlkokul öncesi dönemde uzaya ve gezegenlere çok ilgi gösterdim. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ya da Tesla'nın sahibi Elon Musk gibi kişiler, gençlerin bilime yönelmesinde etkili olabilir. Musk'ın Falcon Heavy roketi de bu dönemde iyi bir örnek. Bilime ilgi duyan gençler internet ve televizyonda bilimle ilgili yayınlara yönelmeli. Öğretmenlere de büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Aileler özellikle kız çocuklarını teşvik etmeli. Çocuğun yeteneği varsa takviye edilmeli. Evde deneylere izin verilmeli. Çocukların merakı öldürülmemeli. Uçuk bir şey de olsa, bilinen bir şey de olsa dinlemek lazım. Anlatsın, yapsın, denesin. Bütün o önemli buluşlar hep uçuk fikirlerden çıkmıştır."

Hayat Bilgisi Kitabı ile Çocuklara Örnek Oluyor

Demir, babasının teşvikiyle biyomedikal bölümüne yöneldiğini ifade ederek, bu alanın, tıp, fen ve mühendisliği birleştirerek, teşhis ve tedavi yöntemleri geliştirdiğini bildirdi. ABD'de bu alanda doktora sonrası eğitim aldığının altını çizen Demir, "Oradaki çalışmalarımda kalbin ve beynin matematiğini çözüyordum. Kalp pillerinin oluşturulması için deneyler yapacak altyapıyı oluşturuyordum" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığının 3. sınıf Hayat Bilgisi ders kitabında kendisine "İnsanlığa hizmet etmiş bilim insanı" olarak yer verdiğini anımsatan Demir, kitapta "Onlar da çocuktu" isimli bölümde çocuklara rol model olarak gösterildiğini söyledi. 

Yorumlar
Kod: 75WA4
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler