Anamorfoz
Uyutuyorduk Yıllardır, Uyandırayım Dedim
  31 Ocak 2018 Çarşamba , 16:05
Uyutuyorduk Yıllardır, Uyandırayım Dedim
Senelerden beri minik bir çift gözü uyutabilmek için anlattığımız o büyülü ve masum masallara, bu kez uyanabilmek ve beraberinde uyandırabilmek için bakalım.

Freud’a göre karakter, bebeklik ve çocukluk yıllarında oluşumunu gerçekleştirir. Bu bakımdan, ilk 6 yıl çocuk için çok önemlidir. Fallik Dönem olarak adlandırılan 3-6 yaş aralığında çocuk, ilk defa cinsiyetini keşfeder. Cinsiyet ayrımı yapar ve aynı zamanda sosyal rolleri öğrenir. Böyle bir evrede, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalı ile çocuklara ne aşıladığımızı anlamaya çalışalım…

Henüz yeni doğan kar tenli, kırmızı yanaklı Prensesimizin annesi ölüyor ve yerine bir başka kadın geliyor. Bu yeni kadın oldukça narsist ve psikotiktir. Öyle ki Pamuk Prensesin kendisinden güzel olduğunu düşünüp onu öldürtmeye karar verir. Bu olaylar cereyan ederken ise baba nedense ortalıklarda pek gözükmez.

Acımasız Kraliçe kızını öldürmesi için bir avcı tutar. Avcı, Pamuk Prensesi öldürmek için onu ormana götürür ancak Prensese kıyamaz ve onu bağışlar. Prensesimiz, annesinin kendisine karşı kurduğu komployu unutup, bir erkeğin “kıyamayışı” ile hayatta kalır.

Ardından Pamuk Prenses tanımadığı yabancı bir kulübeye girer ve masanın üzerinde 7 tabak görür. (Eski Ahitteki 7 Ölümcül Günah’ı hatırlamakta fayda var.) Tabaklarda leziz yemekler vardır ve Pamuk Prenses hepsinden tadarak uykuya dalar. Ardından cüceler gelir, Pamuk Prenses onların yatağını toplar, temizliklerini yapar. Kutu gibi bir evde mutlu bir hayat öyle değil mi? Toplumun kadına biçtiği sosyal görevler!

Biraz zaman geçtikten sonra Kraliçe avının ölmediğini öğrenir ve yaşlı kadın kılığına bürünerek Prensesi öldürmek için kulübeye gelir. Pamuk Prenses, hiç tanımadığı bu kadından aldığı zehirli elmayı yer ve ölür. Ardından bir prens gelir ve ölmüş prensesi öpmeye başlar. Garip değil mi? Prenses hayata döner ve herkes mutlu olur.

Nereden bakarsam bakayım, şu kurgunun yatmadan evvel okunacak masum bir şey olduğuna inanamıyorum.

“Hadi be yazar sen de!” demeyin, çünkü yeni yüzyılın en büyük silahı psikolojiye hükmetmektir. Bir toplumun değerini toptan yok etmek isterseniz; o toplumun ruhuna, psikolojisine, beynine ve kültürüne hükmetmeniz fazlası ile yeterli olacaktır. Bakmaktan vazgeçmek yok, elbet bir gün göreceksiniz. Masalı okuduktan sonra şu üç soru da havada kalıyor:

Pamuk prensesimiz neden 7 erkekle bir evde yalnız başına yaşadı, cüceler âşık olup sevişemezler mi, beyaz atlı prens neden ölü bir kadını öpmek istedi?

1700’lü yıllarda Grimm Kardeşler, Völler için bir hikâye yazmaya kalkıştılar. Ne yapsak, etsek, ne yazsak diye düşünürken Völler ’in ısrarla talep ettiği “cinsel sapkınlık temaları” akıllarına geldi. Bunun ardından da İskandinav mitolojisindeki aşkın ve cinselliğin tanrıçası Freyja’nın cücelerle olan ilişkisini kendilerine temel aldılar.

Frejya, bir şamandır ve her yarayı iyileştirdiği söylenir. Günün birinde cüce dünyasında gezerken çok güzel bir kolye görür ve almak ister. 4 cüceye bu kolye için ne istediklerini sorduğunda, onunla birer gece geçirmek istediklerini söylerler. Frejya, 5. Gün kolyeyi alır.

Grimm Kardeşler bu öyküyü harmanlayarak Pamuk Prensesi yazarlar. Ve böylelikle içinde 7 ölümcül günahı barındıran bu pornografik öykünün temelleri atıldı.

Völler hikâyeyi çok beğendi ve ertesi gün Grimm Kardeşler ’den bu hikâyeyi ebeveynlerin çocuklarına okuyacağı bir masal haline dönüştürmelerini istedi.

İşte karşımızda: Pamuk Prenses ve 7 Cüceler

Her gece çocuklarımıza bu masalları okurken, kazanım adı altında neleri kaybettiğimizi hatırlayalım. O 3 seneden bahsetmiştik. Farkına varamadığımız daha ne masallar vardır dersiniz?

İstediğimiz gelecek bu mu sorusuna cevap düşünürken, şekillendirdiğiniz geleceğin bu olduğunu aklınızdan çıkarmayın!

Masallar bize bir varmış bir yokmuşu öğretti, avucumuzda kalanın sıfır olduğunu söylemeden…

Zeynep Betül DEM.

Yorumlar
Kod: PMETM
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler