Eğitim
Uluslararası Bilimde Kız Çocukları Değerlendirildi
  13 Şubat 2018 Salı , 11:15
Uluslararası Bilimde Kız Çocukları Değerlendirildi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Yüksek öğrenimdeki kız çocuklarımızın oranı 2002'de yüzde 13'tü. 2016-2017 öğretim yılında bu oran yüzde 44,4'e yükseldi, ama bunu da artırmak için hedeflerimiz var" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" dolayısıyla bir otelde düzenlenen programda konuşan Kaya, programın kadının ve kız çocuklarının bilim ve teknoloji alanındaki kritik rollerine dikkati çekmek amacıyla düzenlendiğini belirtti. 

Kaya, Türkiye'nin küresel ekonomik rekabette daha da güçlü olması ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi için "bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik" alanlarında yetişmiş insan potansiyelinin arttırılması gerektiğini söyledi. 

"Kız çocuklarının okullaşma oranında büyük başarı yakaladık"

 

Son 16 yılda uygulanan birçok farklı politikayla kız çocuklarının okullaşma oranı ve eğitime devamlılığında büyük başarı yakaladıklarını anlatan Kaya, "Bugün yüksek öğrenimdeki eğitim göstergelerinde de çarpıcı iyileşme görüyoruz. Yüksek öğrenimdeki kız çocuklarımızın oranı 2002'de yüzde 13'tü. 2016-2017 öğretim yılında bu oran yüzde 44,4'e yükseldi ama bunu da arttırmak için hedeflerimiz var. Yüksek lisansta bu oran yüzde 40, doktorada da yüzde 41 olarak gerçekleşti" diye konuştu.

"Sonuç hepimiz adına oldukça sevindirici"

Bakan Kaya, istatistiklere bakıldığında bilişim ve iletişim teknolojileri alanında lisans eğitimi gören kız çocukları oranının yüzde 29'larda, mühendislik alanlarında eğitim görenlerin oranının ise yüzde 28'lerde olduğunu, bu oranların istenilen seviyede olmadığını ve artması gerektiğini vurguladı. 

"Bilim, mühendislik, bilgi ve haberleşme teknolojileri bölümlerinden mezun olan kadınların oranı Türkiye için yüzde 34,9 iken, OECD ülkeleri ortalaması ise yüzde 30'dur. OECD ülke ortalamasının üzerinde olan bu sonuç hepimiz adına oldukça sevindirici" diyen Kaya, ülke çapında kazanılan bilim ödüllerinde de kadınların oranının giderek arttığını, 2017 yılı TÜBİTAK Bilim ve Teşvik Ödülleri'ni kazanan 15 bilim insanın 6'sının kadın olmasının önemli olduğunu ve bilim kadınlarının artması için desteklerini arttıracaklarını söyledi.

Yorumlar
Kod: URIXP