Kültür-Sanat
‘‘Üç Cisim Problemi” Televizyon Dizisi Oluyor
  29 Mart 2018 Perşembe , 17:56
‘‘Üç Cisim Problemi” Televizyon Dizisi Oluyor
Cixin Liu'nun Hugo Ödüllü bilimkurgu üçlemesi "Üç Cisim Problemi," Amazon tarafından televizyon dizisine uyarlanacak.Dünyanın en büyük kitap satış sitelerinden biri olan Amazon, televizyon dizisi sektöründe kalıcı olmaya kararlı görünüyor. Üstelik bunu akıllarda kalıcı bir iz bırakması muhtemel, büyük projelerle yapıyorlar. Yüksek Şatodaki Adam, Philip K. Dick’s Electric Dreams ve Kene dizileri hatırı sayılır başarı yakaladı. Yakın gelecekte bizi bekleyen ve şu anda yapım aşamasında olan Yüzüklerin Efendisi, Barbar Conan ve Kıyamet Gösterisi dizilerini de merakla bekleniyor. Şimdi de en az bu yapımlar kadar iddialı bir projeyle tekrar karşımızda Amazon: Cixin Liu’nun Hugo Ödüllü “Üç Cisim Problemi” üçlemesi.

Financial Times‘da yer alan habere göre Amazon, eserin dizi ve film haklarını elinde bulunduran YooZoo Pictures’la görüşmelere başladı. Dahası, 1 milyar dolar gibi muazzam bir bütçeden söz ediliyor. Çinli sinema şirketi YooZoo Pictures, daha önce Üç Cisim Problemi‘ni altı filmden oluşacak bir seri olarak çekmeye başlamıştı ve Cixin Liu’nun da senaryo ekibine dâhil olduğu söylenmişti. Ancak, ilk filmin çekildiği ve post-prodüksiyon aşamasında olduğu defalarca belirtilse de gösterim tarihi sürekli olarak ertelendi ve bir türlü seyircilerle buluşamadı. YooZoo Pictures’ın film projesini tamamen iptal edip diziye mi odaklanacağı şu an için bilinmiyor.

Financial Times muhabiri, konuyla ilgili yorumunu almak için Cixin Liu’ya ulaştığında ünlü yazarın anlaşmadan haberi olmadığını ve projede yer alıp almayacağını bilmediğini öğrenmiş. “Eğer davet edilirsem tabii ki yapım ekibinde yer almak isterim,” demiş.

Hatırlanacağı gibi, Cixin Liu bundan üç sene evvel İthaki Yayınları’nın davetlisi olarak ülkemize de geldi. Barış Müstecaplıoğlu’yla birlikte bir söyleşi gerçekleştirerek Tüyap Kitap Fuar’ında okurlarıyla buluşup Hugo Ödüllü romanını imzalamıştı. Serinin ikinci cildi olan The Dark Forest‘ın (Kara Orman)’nın da çevirisi tamamlanarak şu sıralar düzeltilme aşamasındadır.

Yorumlar
Kod: 96YC6