Siyaset
Türkiye'nin Mühendis Kızları... Ülkenin Geleceğini İnşa Edecek Gençler..
  24 Ocak 2018 Çarşamba , 17:56
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2016 yılında hayata geçirilen Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi, mühendis olmak isteyen kızlar için umut oldu. 7 pilot ilde 40 öğrenciyle başlayan projenin hedefi daha fazla kız öğrenciye ulaşmak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Limak Vakfı ortaklığıyla 2016 yılında "Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi" hayata geçti. Bu projenin hedefi nitelikli kadın istihdamının arttırılmasına katkı sağlamak, amacı ise; mühendis olmak isteyen kız öğrencilerin desteklenmesi, cinsiyet eşitliği uygulamalarının geliştirilmesidir. 

Proje, Lise ve Üniversitelere Yönelik İki Ayrı Faaliyet Grubundan Oluşuyor

Proje kapsamında özellikle Fen ve Anadolu liselerinde eğitim gören kız öğrencilere mühendislik mesleği tanıtılıyor ve bu mesleğe kendilerini yakın hissetmeleri sağlanıyor. 

Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere ise öğrenimleri boyunca bir çok yönden destek veriliyor.

Bu destekler arasında;

• Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu, 
• Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda staj imkanı, 
• Gönüllü kadın mühendislerimiz aracılığıyla mentorluk desteği, 
• Sosyal mühendislik sertifika programı, 
• Online İngilizce dil eğitimi, 
• İhtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda istihdam imkanı bulunuyor.

Burs şartları için tıklayınız

"Bu proje çok heyecan verici"

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya projenin desteklediği kız öğrencilerle bir araya geldiği konuşmasında bu projenin çok heyecan verici olduğunu söyleyerek şöyle konuşmuştu: 

"Mühendislik bölümünde okuyan kızlarımıza destek oluyoruz, hem burs veriyoruz hem de onlara mentörlük sağlıyoruz. Yurt dışında staj imkanı sunuyoruz. Mezun oldukları alanlarda çalışma fırsatlarına erişimlerini sağlıyoruz. Türkiye'de tıp, eğitim bilimleri gibi birçok bölümde kız öğrencilerin oranı, erkek öğrencilerin oranını geçti. Bunun için çok mutluyuz. Ama mühendislik, hala kızların geride olduğu bir alan. Mühendislik alanında da kızların oranının yüzde 50'lere ulaşmasını hedefliyoruz. Onun için bu proje gerçekten çok heyecan verici. Örnek olacağına inandığım bir proje."

'Umut dolu, hayat dolu kalpler"

'Türkiye'nin Mühendis Kızları'nın İstanbul buluşmasına aralarında Nil Karaibrahimgil ve Cem Yılmaz'ın da bulunduğu pek çok isim katılıyor. Projeyle ilgili duygularını Hürriyet Gazetesi'ndeki köşesinde paylaşan Karaibrahimgil, "Pırlanta gibi 40 kızla sohbet ettim. Umut dolu, hayat dolu kalpler. Hepsi ayrı hikaye." diyerek projeye destek verdi. 
 

Yorumlar
Kod: HE7KE
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler