Ekonomi
"Türkiye'de çalışanların sadece yüzde 7’si işini seviyor"
  04 Nisan 2018 Çarşamba , 17:33
"Türkiye'de çalışanların sadece yüzde 7’si işini seviyor"
Çalışan bağlılığını geliştirme hizmeti veren EngageGrow’un kurucusu Richard Maloney, “Türkiye’de çalışanların sadece yüzde 7’si işini seviyor, iş yerine bağlı çalışanların oranı sadece yüzde 7” dedi.

Çalışan bağlılığını geliştirme hizmeti veren Engage&Grow’un kurucusu Richard Maloney katıldığı basın toplantısında, "Dünyada birçok şirket değerlerini, vizyonunu duvarlara yazıyor ama maalesef çalışanlar için bunlar bir anlam ifade etmiyor. O nedenle şirketler değerlerini duvarlara yazmak yerine çalışanlarının bağlılığını artırmaya gayret etmeli, onları dinlemeli" dedi.

Çalışanların şirkete bağlılığının sağlanamamasının büyük bir sorun olduğu belirten Maloney, Türkiye’de çalışanların yalnızca yüzde 7’sinin işini sevdiğini söylerek şöyle konuştu:

"Türkiye'de çalışanların sadece yüzde 7'si işini seviyor, iş yerine bağlı çalışanların oranı sadece yüzde 7. Türkiye'de çalışanların yüzde 63'ü, iş yerine bağlı olmadığını söylüyor. İşyeriyle gönül bağındaki kopukluk, aktif olarak iş aramaya dönüşenlerin oranı ise yüzde 30.”

Dünya geneline bakıldığında da durum pek farklı değil. Dünyada ortalama çalışan bağlılığı yüzde 13 olarak karşımıza çıkıyor. Bu oran Fransa, Çekya ve Hollanda'da yüzde 9’a kadar düşebiliyor.

İŞ YERİNİ SEVEN ÇALIŞAN DAHA VERİMLİ 

Maloney, iş yerine bağlılık ve verimlilik arasındaki ilişkiyi şöyle açıklıyor: "Çalışanlar iş yerlerini sevdiklerinde verimlilikleri artar. Buna bağlı olarak satışlar da artar. Sonuçta bu da karlılıklarını artırır" ifadelerini kullandı.

Kurucusu olduğu Engage&Grow şirketinde çalışan bağlılığını arttırma amaçlı bir yöntem geliştirdiğini ve bu yöntemin oldukça işe yaradığını ifade eden Maloney, yöntemini Avustralya'da spor takımlarıyla yaptığı çalışmalar esnasında geliştirdiğini ifade etti:

"Spor koçluğu yaptığım dönemde iyi takımların üyelerinden yüzde 10 ila 50 arasında daha fazla verimlilik elde ettiğini gördüm. Bu da toplamda o takımın performansını belirler. Spor takımlarında motivasyon problemlerinin başlıca nedenleri arasında oyunculara eşit davranılmaması, bunun sonucunda bazı sporcuların kayırılması, iletişim ve ego sorunları vardı. Spor takımlarında ve atletlerde uyguladığım programın başarılı sonuç verdiğini görünce aynı programı şirketlere uyarladım. Sonuç çok başarılıydı, çalışan bağlılığı hızla yükseldi."

Engage&Grow Türkiye Kurucu Ortağı Özge Toraman ise, yeni ekonomi çağında verimlilik kavramının önem kazandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Çalışan bağlılığı yüksek şirketlerin 6 ortak özelliği; ekip çalışanları, baskı altında oldukları dönemlerde birbirlerini desteklerler, çalışmak için harika bir yer olarak ünlenirler, çalışanlar şirketi başkalarına büyük bir coşkuyla tavsiye eder, müşteri memnuniyeti yüksektir, çalışanlar daha az izin kullanır, çalışanlar belirlenen hedeflere ulaşır.

Çalışan bağlılığı düşük şirketlerin 6 ortak özelliği ise; personelin ortalama çalışma süresi kısadır, çalışanlar çok sayıda izin günü kullanır, belirlenen hedefler ve tarihlere uyum düşüktür, sorumluluk düşüktür, verimlilik düşüktür, iş yerinde kaza oranı yüksektir."

Yorumlar
Kod: 3ZR6Z
İlgili Haberler