Okuyucu Köşesi
Tersine Medeniyet, Aile İçi Şiddet
  02 Şubat 2018 Cuma , 10:19
Tersine Medeniyet, Aile İçi Şiddet
Hayatını sanat gibi yaşayan yüreklerden, Sanat Gibi Hayat'ın hikayesine zarif dokunuşlar...

1.Bölüm

Mars'a yolculuğun planlarını yapıyoruz şu günlerde;
bilimsel, entelektüel, kültürel anlamda ivmemiz her geçen yıl onlarca asrı katlıyor.
Gelişiyor, evriliyor insanlık.
Ne yazık ki bu yolculukta bir de tersine hareket söz konusu;
kadına zulüm, aile içi şiddet...
Aile içi şiddet, tüm dünyaya ait bir kangren.
Neyse ki bu hastalığa ilaç olan kuruluşlar, platformlar var.

Türkiye'de bu kuruluşların ilk örneği olan kurum, kadın vakfı Dulhane... 1916'da Bursa'nın Alacahırka Mahallesi'nde bir erkek tarafından kuruldu. Tarihi kaynaklardan edinilen bilgilere göre 320 metrekare alan üzerine kurulu olan Dulhane'de her ayrıntı düşünülmüş. Arazi içinde bakkal dükkanı, hamurhane, ahır, simitçi fırını yapılmış. Vakfın sahibi, Dulhane'nin vakfiyesinde kadınların her türlü sorununu düşünüp çözüm yolları aramış. Buraya sığınan kadınların sosyal hayatını canlandırmak için önerilerde bulunulmuş, onların üretici olmalarını sağlamış. Vakfiye'nin avlu ve bahçesinde ise el sanatlarıyla ilgili tezgah kurup, geçimlerine katkıda bulunacak sanatlarla uğraşmaları teşvik edilmiş. O dönenim gazete haberlerine göre 10 kadın 17 çocuğun yaşadığı Dulhane'nin 34 odası vardı.

Son yıllarda, kadın cinayetlerinde ve kadın intiharlarında gözle görülür bir artış var. Bu artışın temelindeki sebepler neler hiç düşündünüz mü?
Aile içi şiddetle mücadele özünde ataerkil kurum ve zihniyetlerle mücadeleyi gerektirir. Çünkü kadına yönelik aile içi şiddetin temel nedeni cinsiyete dayalı hiyerarşik toplumsal düzendir. Çoğu kez şiddet, koruma, sahiplenme ve himaye etmenin bir gereği olarak kabul görmekte, hatta cinsiyetle, yani kadın ve erkeklik rolleriyle meşrulaştırılmaktadır. Ataerkil bakışla ev içi rollere yüklenen kültürel ve toplumsal anlam ve değerler, aile içi erkek şiddetini daha da artırmaktadır. Ailede dayağı, fiziksel şiddeti ve diğer şiddet türlerini uygulamayı kendinde bir hak olarak gören erkeğe karşı, şiddete maruz kalmak ve susmak da kadının namusu ve katlanması gereken bir ödev haline dönüşmüştür. Sadece eş değil, Babaların çocuklarına uyguladıkları şiddet, abilerin kardeşlerine uyguladığı şiddet, Ayrıca sadece erkeklerin değil aile içinde kadına şiddeti yine kadın olan anne, kayınvalide gibi aile büyüğü kadınlarında hemcinslerine şiddet uygulama hakkına sahip olduğunu düşünüp, fiziksel şiddet uyguladığı da acı bir gerçek.

Cahil toplumlarda bir kız çocuğu, çocukluk ve ergenlik döneminde anne babadan abiden, evlenince kocadan, kayınvalide ve kayınbabadan, hatta kayınbiraderinden fiziksel şiddet görüyor.

Ona şiddet uygulayan kocadan ayrılıp baba evine sığındığında, namus kavramı öne sürülerek, babadan ve erkek kardeşten de şiddet görüyor. Tüm bu baskılara dayanamayıp onlardan kurtulmak ve yeniden hayata tutunabilmek için de sığınma evlerini tercih ediyor. Tabi orada da rahat bırakılmıyor. Gerek koca, gerek baba, kadının kendi hayatını kurtarmak ve bu baskıdan kurtulmak için başkaldırmasını kabul etmeyip onu ölümle cezalandırmaya kalkışıyorlar.

Ve ne yazık ki çoğu bu konuda amacına ulaşıyor. Kadın cinayetlerini durdurmak için kadınları sığınma evinde korumaya çalışmak bile zaman zaman işe yaramıyor. Peki biz insan ırkı neden bunu yapıyoruz. Şiddet neden hayatımızın bu kadar içinde.
 

Bu neyin öfkesi.

Neden bu öfkenin ceremesini çocuklar ve kadınlar çekiyor?
Cahilliğin, islamiyeti tam olarak öğrenmemiş olmanın, İslamiyetin kadına verdiği değeri anlamamış olmanın, Cumhuriyetin kadınlara verdiği hakları yeteri kadar kabullenememiş, kavramamış olmanın eksikliğini yaşıyoruz belki de. Ne yazık ki bu cahilliğin verdiği en büyük zararı da masum çocuklar ve kadınlar çekiyor.

Sevda YILDIZ TAŞDELEN

Yorumlar
Kod: 3ZR6Y
Öne Çıkanlar
İlgili Haberler