Eğitim
Temel Eğitimde Hiçbir Öğrenci Geride Kalmayacak
  12 Şubat 2018 Pazartesi , 17:44
Temel Eğitimde Hiçbir Öğrenci Geride Kalmayacak
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilkokullarda ihtiyacı olan öğrencilere matematik ve Türkçe derslerinde destek eğitim programlarının düzenlenmesi için 12 ilde pilot uygulama başlatıldı.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu,  her öğrenci için kaliteli ve erişilebilir eğitim hizmetinin sağlanmasının Bakanlığın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını ifade etti. Üst politika belgelerinde eğitime erişimde önemli ilerlemeler kaydedildiğinin belirtildiğine işaret eden Gençoğlu, bu belgelerde risk oluşturabilecek durumların analiz edilerek, gerekli tedbirlerin alınması ihtiyacına vurgu yapıldığını hatırlattı.

Gençoğlu, bu kapsamda ilkokulların 3'üncü ve 4'üncü sınıflarına devam eden, çeşitli nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarla dört işlem öğrenme alanlarında yeterli kazanımlara ulaşamayan öğrenciler için İlkokullarda Yetiştirme Programı'nın (İYEP) hazırlandığını bildirdi.

"Yetiştirme programına devam eden öğrencilerden ücret alınmayacak"

Pilot uygulamanın 12 ilde ikinci yarıyıl dönemi itibarıyla başlatıldığını belirten Gençoğlu, bu illerin Ağrı, Ankara, Bingöl, Edirne, Hatay, İstanbul, Konya, Mardin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa olarak belirlendiğini aktardı.

Yetiştirme programına devam eden öğrenci velilerinden ücret alınmayacağını bildiren Gençoğlu, programın haftada en az 2, en fazla 10 saat uygulanacağını, programın öğrencilerin kendi sınıf öğretmenlerince verileceğini dile getirdi.

"2018-2019'da ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor"

Genel Müdür Gençoğlu, İYEP'in, 12 ilde yapılan pilot uygulama sürecinden sonra tüm detaylarının yeniden değerlendirileceğini ve 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ülke genelindeki tüm ilkokullara yaygınlaştırılmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar
Kod: 31S7Z