Eğitim
Televizyon Annesi, Bilgisayar Babası Olunca
  12 Ocak 2018 Cuma , 18:12
Televizyon Annesi, Bilgisayar Babası Olunca
Bingöl Üniversitesi (BÜ) Felsefe Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Çaldak, "Günümüzde çocuk doğuyor, doğduktan sonra çocuğun elinde tablet, annesi televizyon, babası bilgisayar olunca çocuk robot olarak yetişiyor" dedi.

Gençliği toplumumuzun kaybettiği en büyük hazine olarak gören Doç. Dr. Hüseyin Çaldak, "Genç kavramını teknoloji kavramına mahkum etmişiz. Günümüz gençliği kendi benliğini, aklını, fikrini, ruhunu sadece maddeyle doldurmanın ümidiyle ve hayaliyle yetişmektedir. Cipsle beslenip, caps dili kullanan bir gencin muhakemesinin gelişmesi çok zordur" değerlendirmesinde bulundu.

"En büyük suç, felsefeci ve ilahiyatçılarda"

Gelecek kaygısı denince sadece iş, aş ya da diploma diye bilen ya da düşünen, manevi boyutuyla insanın erdemlik noktası nedir bilmeyen gençliğe gereken önemin verilmediğini savunan Çaldak, bu konuda en büyük suçun felsefeci ve ilahiyatçılarda olduğunu savundu.

Felsefe bölümlerinin, üniversitelerin fikir atölyeleri olduğunu ancak Türkiye'de felsefe üzerinde hakkıyla durulmadığını kaydeden Hüseyin Çaldak, hakkıyla önem verilmediği için genç ve çocukların bir zihin yapısına sahip olacak şekilde yetiştiremediklerini aktardı.

"Gençlerimizin kendi akıl ve kalp yönünü birlikte geliştirmeleri gerekmektedir. Çünkü insanda sadece akıl gelişirse inançsızlığa ve tereddüde götürür. Sadece kalp yönü gelişirse taassuba ve bağnazlığa götürür. Taassup ise ötekileştirir, hakikatten uzaklaştırır" ifadelerini kullanan Çaldak, günümüzdeki en büyük sıkıntının bu olduğunu anlattı.

"Kalp yönünde vefa vardır"

Doç. Dr. Çaldak, "Kalp yönünde vefa, sadakat, milletini, devletini, annesini, babasını, büyüğünü, hocasını, öğrencisini sevmek vardır. Ruh, akıl ve vicdan üçlüsü noktasında kalbi eksik bırakırsak, gıdasını eksik bırakırsak o sadece ya hakikaten kalp yönüyle yobaz olur ya da akıl cihetiyle sadece inançsız olur. Kalbini doldurmak da gıdasını vermek de aslında erdemliğe ait bütün değerleri vermektir. Onunla ruhunu tatmin etmektir. Ancak iki kanatlı olursa hakkıyla bir gençlik ortaya çıkar" diye konuştu.

"Çocuk robot olarak yetişiyor"

Teknolojinin geldiği noktaya değinen Çaldak, televizyon, telefon ve internetin yaygın olduğu ortamda büyüyen bireylerin, önlem alınmadığı taktirde, gelecekte akıl muhakemesinden yoksun birer robot olarak yetiştiğini ifade etti.

Bebek sayılabilecek yaşta çocuğun eline telefon verildiğini belirten Hüseyin Çaldak, "Günümüzde çocuk doğuyor, doğduktan sonra çocuğun elinde tablet, annesi televizyon, babası bilgisayar olunca çocuk robot olarak yetişiyor. Ne aklında, ne muhakemesinde ne de zihin yapısında maalesef bir gelişme oluyor. Bu şartlar altında büyüyen çocuğun kullandığı kelimeler taklit, cümleler yapmacık, düşüncesi reklam ve şov, muamelesi de faydasız olmaktadır. Biz büyükler olarak da bununla övünmekteyiz. Şımarıklıklarına özgüven, taklitlerine kabiliyet diye bakmaktayız.

Bu bakış açısı çocukların gelişmesinde onlara olumsuz şekilde yansımaktadır. Şimdi teknolojiden kurtulmanın imkanı yoktur. Küreselleşmenin de etkisiyle uzak durmak daha imkansız hale gelmiştir. Ancak öncelikle ebeveynin, sonra öğretmenlerin alternatifler sunarak bu imkanları doğruya yönlendirmek zarureti vardır. Teknolojiyi güzel yönde kullandırsak sorun çıkmaz. Aksi halde duygusuz, muhakemesiz, zihin işlevi olmayan robot tarzı varlıklar yetiştirmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Kod: SOHVO