Eğitim
Tarladan Bilim Kampına Yolculuk
  02 Mayıs 2018 Çarşamba , 10:18
Tarladan Bilim Kampına Yolculuk
“Kızım diye söylemiyorum çok iyi yemek yapar, çamaşır yıkar, tarlada çalışır, çocuk bakar. Ama ben kızımın robot yapabildiğini, ilim irfanla uğraştığını bilmiyordum. Şimdi benden kızımı istiyorsunuz. Bilim kadını olacak diyorsunuz. Ne diyeyim Allah sizden razı olsun”

Yapı Kredi’nin desteği ile yürütülen YGA’nın (Young Gru Academy) “Anadolu’ya Bilim Göçü” projesi bu reklamla tanıtılıyor. Ekim 2017’de YGA’lı gençlerin ürettiği TWIN Bilim Seti ile yola çıkılan proje kapsamında gönüllüler, 20 hafta boyunca haftada iki kez yaşları 11-13 arasında değişen çocuklarla bilim seansları düzenledi. Çocuklar İstanbul’da düzenlenen bilim kamplarına da davet edildi. Bu sayede İstanbul’u ilk kez görenler, uçağa ilk kez binenler oldu.

Projenin hayata geçirilmesi için köydeki fen bilgisi öğretmenleri de aracı oldu. Çocuklar hafta sonları ya da okul çıkışlarında tarlaya, bahçeye değil, bilim seanslarına gönderilsin diye anne babalar ikna edildi.

Başlayalı henüz 6 ay olan projede görev alan 50 lise ve üniversiteli YGA gönüllüsü gençler, ellerinde bilim setleri, yanlarında bilim insanlarının desteğiyle 12 ilde 470 dezavantajlı çocuğu bilimle tanıştırdı.

Şimdi çocuklar daha özgüvenli. Gerçekleştirmek istedikleri hayalleri var. Aralarında bilim insanı veya tasarımcı olmak isteyen ve hatta Nobel almak isteyen de var.

İşte projenin reklam filmi…

Ümran AVCI/HT

Yorumlar
Kod: 74VA4