Bizim Dikta
Sinemada Disleksi
  26 Aralık 2017 Salı , 12:42
Sinemada Disleksi
Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Mozart, Robin Williams, Tom Cruise gibi ünlü bilim adamları ya da sanatçıların önemli bir ortak noktası var. O da hepsinin çocukluğunda disleksi yani öğrenme güçlüğü yaşamış olması. Zeka geriliği olmayan aksine zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda görülen disleksiye sinema gözünden bakmaya ne dersiniz?

Derleyen: Sevil Çaylak

Taare Zameen Par/ Yerdeki Yıldızlar

1 / 6
Sinemada Disleksi

Disleksi için akla gelen ilk örnek hiç kuşkusuz "Taare Zameen Par". Yerdeki Yıldızlar çevirisiyle bildiğimiz film, ünlü Hint Yönetmen Aamir Khan'ın oyunculuğuyla adeta Nirvana'ya çıkmış durumda. Ailesi tarafından yatılı bir okula gönderilen çocuğun, resim öğretmeni sayesinde hayatının değişmesini konu alan film, disleksiyi en çarpıcı şekilde anlatıyor.

Dislecksia: The Movie

2 / 6
Sinemada Disleksi

Disleksiyi öğrenme güçlüğü olarak görmeyen filmin yapımcısı Harvey Hubbell'ın öğrenme farklılığı olduğunu iddia etmesi üzerine oluşan bir belgesel film, "Dislecksia: The Movie." Disleksi ile büyümenin nasıl bir şey olduğu filmde anlatılırken, bilim adamları, öğrenci ve avukatlardan da örneklere yer verilir. 

Inside Dyslexia

3 / 6
Sinemada Disleksi

2005 yılında çekilen belgesel filmde, 3 genç öğrencinin hayatı üzerinden disleksi anlatılıyor. Ailelerin çocuklarının okuma problemini nasıl öğrendiği ve okul hayatında nasıl karşılandığı üzerine yapılmış bir belgesel. 

The Secret

4 / 6
Sinemada Disleksi

Amerikalı aktör Kirk Duglas'ın rol aldığı televizyon filminde; tüm yaşamını dislektik olduğunu saklamaya çalışan Mike'ın hayatı anlatılıyor. Siyasi makam için görevlendirildiğinde yıllarca sakladığı sırrın ortaya çıkma endişesi Mike'ı korkutur. Daha sonra Mike'ın torununda da aynı problemin yaşanması gerçekle yüzleşmesine ve torunuyla başa çıkma yolları aramasına neden olur. 

Journey into Dsylexia

5 / 6
Sinemada Disleksi

Yine bir belgesel örneği daha. Okuma problemi yaşayan kişilerle belgesel içerisinde sohbet edilir. Bu sohbetler ve konuşmalar ışığında disleksi ile yaşayarak nasıl başarılı olunabileceği tespit edilir.

The Big Picture: Rethinking Dyslexia

6 / 6
Sinemada Disleksi

Film, disleksi üzerine bir belgesel. Ebeveynler ve çocuklar dislektik olarak yaşamaktan hoşlandıkları şeyleri paylaşır. Bu konuşmalar çervesinde konuşulanlar disleksi problemi yaşayan çocuklarına ve ailelerine umut verdiği gibi aslında kişinin hayal gücünün gelişmesini de engellemediği belirlenir. 

Yorumlar
Kod: ROGVN
İlgili Haberler