Sağlıcakla
Serebral Palsi'de Alternatif Tıbbın Önemi
  27 Aralık 2017 Çarşamba , 12:09
Serebral Palsi'de Alternatif Tıbbın Önemi
Ebeveynin en büyük sınavı evladının hastalığıyla verdiği sınavdır, hiç kuşkusuz. En büyük sancıdır; evlat sancısı. Ama bu zor süreçte hiç pes etmeyen öyle ebeveynler var ki o sancılı süreci mutluluğa çevirmek için büyük mücadeleler veriyorlar.

Saba Deniz Uzun ve eşi İsmail Uzun da bu mücadelenin hakkını sabırla veren ebeveynlerden. Kurumsal ve Bireysel Kolaylaştırıcı Saba Hanım ve Doktor İsmail Bey mutlu evliliklerinin meyvesi Çağatay’ı dünyaya getirmeye karar veriyor. 9 ay boyunca her türlü tetkik yaptırmalarına rağmen sorun çıkmayan bebeğin, doğum esnasında oksijensiz kalmasıyla beyninde hasar oluştuğu ortaya çıkıyor ve Serebral Palsi (SP) ile o zaman ilk kez yüzleşiliyor. Bu hastalık, aynı zamanda mucizevî tedavi yöntemleriyle dolu bir öykünün başlangıcı da oluyor.

Anne Saba Deniz Uzun, bu mücadele dolu günlerini “Mucize’nin Doğumu” adlı kitabında aşama aşama anlattı. Öğretici, aydınlatıcı ve bilgi dolu bu kitapta, şifalı dokunuşlar, aile dizimleri, meditasyonlar ve terapiler gibi zorlu sürece katkı sağlayacak birçok tedavi yönteminden bahsediliyor. Tabi ki bu yöntemleri denerken zaman zaman hayal kırıklığına uğratacak, umutsuzluğa düşürecek davranışlarla da karşılaşıyorlar. Fakat çocukları Çağatay’ın gözlerinde görecekleri ufacık bir ışıltı için tüm olumsuz cümleleri ellerinin tersiyle itiyorlar. Geleceğe ve en önemlisi yaratıcının sonsuz gücüne inanmaktan asla vazgeçmiyorlar.

Doktor baba İsmail Bey'in bilgileri dahilinde, Güçlü ve savaşçı anne Saba Deniz Uzun ile hastalık ve tedavi yöntemleri ile ilgili glokalhaber.com olarak bir röportaj gerçekleştirdik. İnanıyorum ki bu röportaj, hastalıkla mücadele eden birçok anne babaya umut olacağı gibi evladı sağlıkla dünyaya gelmiş ebeveynler için de şükür sebebi olacak.

Saba Hanım ilk olarak Serebral Palsi nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Serebral Palsi; doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrası erken dönemdeki, beyin hasarı sonucu ortaya çıkan, ilerleyici olmayan ancak yaşla birlikte değişebilen, hareketi kısıtlayıcı, kalıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Motor geriliğine duyusal, bilişsel, iletişim, algılama, epilepsi, davranış bozuklukları ve ikincil olarak gelişen kas iskelet sistemi sorunları eşlik eder. Oluşacak ek sorunları engellemek ve çocukların yaşam kalitelerini artırmak için mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir.

Serebral Palsi vakasının nedeni bilinememekle birlikte başlıca risk faktörlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
•Anne karnında geçirilen enfeksiyonlar (mikrobik hastalıklar)
•Gebelikte ilaç ve alkol kullanımı
•Gebelikte yetersiz beslenme
•Düşük doğum ağırlığı
•Doğum sırasında bebeğin beynine yeterli oksijen gitmemesi,
•Anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı
•Bebekte ciddi sarılık olması,
•Menenjit (beyin zarının iltihabı)
•Beyin kanamaları, boğulma, kafa travması

Belirtilerine bakacak olursak; çocuğun gelişimine bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Bebeğin ilk aylarında yaşanan aşırı kusmalar, havaleler, sonraki aylarda ise ismiyle çağırıldığında cevap vermemesi, ağızdan fazla salya akıtması gibi belirtiler yaşanabilir.

Peki hastalığın tedavisi var mı? Neler yapılabilir?
Serebral Palsi'nin tamamen iyileştirilmesi mümkün olmayabilir fakat tedavi genellikle çocuğun becerilerini geliştirir. Yetersizlikleri doğru şekilde tedavi edildiği takdirde, pek çok çocuk normale yakın bir yetişkin yaşamı sürebilir. Genel olarak, tedavi ne kadar erken başlarsa çocukların gelişimsel yetersizliklerinin üstesinden gelme şansları ya da onları zorlayan görevlerin altından kalkmak için yeni yollar öğrenme şansları o kadar yüksek olur. Tedavi muhakkak konusunda uzman bir ekiple devam ettirilmelidir. Ekipte çocuk doktoru, çocuk nöroloğu, fizyoterapist, özel eğitim öğretmeni, konuşma terapisti, psikolog olmalıdır. 

Serebral Palsi tedavisi, tıbbi yaklaşım ve rehabilitasyon yaklaşımı olarak iki yönlü olarak ele alınmalıdır. Tıbbi olarak Serebral Palsi'ye yönelik kullanılan belirli bir ilaç yok. Sadece epilepsi yaşanması durumunda ya da kaslardaki sertliği önlemek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bir de rehabilitasyon tedavisi mevcut. SP’li çocuklarda görülen problemlerin en aza indirilmesi ve onların topluma kazandırılması çok yönlü bir rehabilitasyon programı ile sağlanabilir. Ailenin eğitiminden çocuğun fiziksel çevresinin düzenlenmesine kadar bir dizi sorun hesaba katılmak ve rehabilitasyonun alanı içine dahil edilmek zorundadır. 

Başka nasıl tedavi yöntemleri var?
Bu yöntemlerin dışında; fizyoterapistler SP’li çocuklara hareket etmenin ve denge kurmanın daha iyi yollarını öğrenmeleri konusunda yardımcı olurlar. Konuşma terapistleri çocuklarla iletişim becerileri üzerinde çalışırlar. Uğraşı terapistleri ise genellikle çocuklarla kolların, ellerin ve üst gövdenin daha iyi kullanılmasının yolları üzerinde çalışırlar. 

Bu noktada alternatif tıbbın hastalık üzerindeki önemi nedir?
Tamamlayıcı ve kompilikasyonları önleyici olarak destek olabilir. Biz çok fazla desteğini gördük. Özellikle homeopatinin, Hindistanda Dr.Oswal G Terapi yöntemiyle beyin hasarlı bölgelere çalışma alıyoruz, oğlumuzun ilerlemesini sağlıyor. Yunanistan’da Epigenetik uzmanı Dr.Papandreu, rezonans terapilerinin de desteği ile metobolizmasını ve beden dengesini sağlayarak Çağatay’ın ilerlemesine 1 yıldır destek oluyor. Aynı zamanda çocuk doktoru olan eşim yıllardır düzenli olarak ozon terapi uygulaması yapıyor. Ayrıca tüm ilaçlarını homeopatik kürler olarak kullanıyoruz. 

Beyin Sürprizlerle Dolu Bir Organ

Düzenli akupunktur, refleksoloji seansları uyguluyoruz. Değişik enerji uygulamaları aldık ve devam ediyoruz. Biz sadece John of God’ın enerji çalışması ile oğlumuzun tekrar görebilmesine şahit olduk. Beyin sürprizlerle dolu bir organ, herşeyi yapabilmesi mümkün. Bizim için doğru gösterge her zaman Çağatay’ın travmatize olmadan yol alıyor olması. Bazen gerçekten yeniye ve farklı olana imkanlarınız dahilinde dahil olmak gerekli. Kısacası biz, bütünsel tıbbın Çağatay üzerinde çok büyük faydalarına şahit olduk ve bu yolu kullanıyoruz. 

RÖPORTAJ: SEVİL ÇAYLAK

Yorumlar
Kod: KHANH