Yazarlar

Türkiye'nin en iyi köşe yazarları, en güzel köşe yazıları ile yasamseveregitimler.com'da! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kültür-Sanat
Sarp'ın Kalbine Dokunan Genç Yazarlar
  19 Aralık 2017 Salı , 13:10
Sarp'ın Kalbine Dokunan Genç Yazarlar
Dünyada güzel kalan bir şeyler hala var. Karşılık beklemeden seven, yitirip gittiğimiz onca güzel değeri bizleri tekrar hatırlatan güzel insanlar hala var.

Dr. Berna Uslu Kaya, Bilkent BLIS okulunda Türkçe öğretmeni. Kendisi yazar ve akademisyen. 2011’de Süveyda adlı romanı, 2015’te Mim romanı yayımlandı. Çeşitli dergilerde makale, şiir ve yazıları yayımlanan Berna Uslu Kaya’nın Kalbine Dokun masal kitabı ise Elma Yayınlarından çıktı.

Genç Yazarlar Kulübü ve Canavan Hastalığı

Berna Uslu Kaya’nın 2012 yılında kurduğu Genç Yazarlar Kulübü önemli bir sosyal sorumluluk projesi. Berna Uslu Kaya, her sene öğrencileri ile birlikte bir kitap çıkarıyor ve kitabın tüm gelirini çeşitli derneklere bağışlıyor. Kitabın basım maliyetini ise öğrenciler kendi çabaları ile karşılıyor. Öğrenciler her hafta evde hazırladıkları yiyecekleri okulda satarak bu sürece katkı sağlıyor. Yani öğrenciler hem yazıyor hem de kitabın mutfağında tüm süreci omuz omuza büyüklere ders verircesine büyük bir emekle, sabırla ve özenle yapıyor. 

Genç Yazarlar Kulübü, öykü kitabının konularını ise güncel konulardan seçiyor. Savaşlar, terör saldırıları, mülteci sorunu, göç gibi. Her yıl çıkan kitap Dünya üzerindeki bir sorunu anlatıyor. Geçen yıl yazılan, Kendim Bavulum, Yolum öykü kitabının konusu göç idi. Bu yıl da göç öyküleri yazıyorlar. Kitapları Nisan 2018’de çıkacak.

Genç Yazarlar Kulübü, kurulduğu ilk yıl LÖSEV, ikinci yıl ZİÇEV için yazdı. Son dört yıldır ise Türkiyede sadece kırk bir tane olan Sarp’ın Umudu Derneği bünyesindeki Canavan hastası çocuklara umut olmak için yazıyor. Canavan hastalığı  “miyelin enzimi eksikliği” dir. Bu enzim eksikliği çocukların en temel hayati fonksiyonlarını bile yerine getirememesine sebep olmaktadır. Canavan hastası çocuklar yemek yiyememekte, ayakta duramamakta ve hayatları boyunca konuşamamaktadır. Canavan hastası çocuklar hayatını ilk 3 ila 10 yıl arasında kaybetmektedirler.  Bu kısa yaşam süreleri sebebiyle kendilerine Kelebek Çocuklar denilmektedir.

Canavan hastası çocuklar, kısa hayatlarını çeşitli cihazlar ve tıbbi sarf malzemeleri olmadan geçiremezler. Onların yutamadıkları tükürüklerini vakumlayacak aspiratörlere; ciğerlerine kaçan tükürükleri, öksürme ile yukarı itecek Vest cihazına; ayakta durmalarını sağlayacak standerlara; oturabilmelerini sağlayacak özel yapım sandalyelere; banyo yapmalarını kolaylaştıracak özel yapım banyo setlerine ihtiyaçları vardır. Çoğunluğu mideden beslenen Canavan hastası çocuklar için gün içinde sürekli maske, eldiven, enjektör, ağız bakım çubuğu, sondalar, hortumlar ve daha pek çok tıbbi sarf malzemesi kullanılır.

Genç Yazarlar Kulübü kurulduğu günden bu yana 100 bin TL’nin üzerinde bağış yaptı. Kulubün bu yıl ki hedefi ise Sarp’ın Umudu Derneği kurucusu Sayın Bihter Saraçoğlu’nun oğlu Sarp’ın Amerika’daki ameliyat masrafını karşılamak

Kalbine Dokun

Berna Uslu Kaya “Kalbine Dokun” masal kitabı Elma Yayınevinden çıktı. Berna Uslu Kaya kitabın gelirini de Sarp’ın Umudu Derneği’ne bağışladı. Şimdi Genç Yazarlar Kulübü’ne bugüne kadar emek veren BLIS öğrencilerinin ve Berna Uslu Kaya’nın en büyük hayali, Sarp’ı Amerika’ya yolcu etmek. 

Kitabı Elma Yayınevi’nin internet sitesinden sipariş edebilir ve bir çocuğun masal ülkesinin kapısını açarken, bir başka çocuğa umut olabilirler.  Sarp, kalbine dokunancak elleri bekliyor.

Eğer sürece destek vermek isterlerse Berna Uslu Kaya ile doğrudan iletişime geçebilirler.

bernau@blisankara.or

 

Yorumlar
Kod: 2YP5X