Eğitim
Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu
  26 Mart 2018 Pazartesi , 16:08
Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Bursu

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın şerefine 2019-2020 akademik yılına özel burs imkanı sağlıyor.

Programa göre burs kapsamında; bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı, 1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı dahil olmak üzere North Carolina Üniversitesi’ndeki eğitim masrafları, Chapel Hill Kampüsü için aylık 1.380 ABD Doları da içerecek şekilde aylık gereksinim masrafları, üniversite sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak bileti karşılanmaktadır. Programa kabul edilen öğrenciler doktora eğitimlerini North Carolina Üniversitesi’nin Chapel Hill Kampüsü’nde yapacak ve üniversitenin Kimya Bölümü’ne kayıt olacaklardır.

En fazla iki akademik yıl sürecek olan bursun devamlılığı, üniversitede ilk yıl elde edilen akademik not ortalamasına bağlı olup; doktora programının ilk iki yılından sonraki hiçbir masraf burs kapsamında değildir.

Programa yalnızca Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.), Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biyokimya, Biyofizik ve Biyomedikal Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrenciler ve bu bölümlerin herhangi birinden mezun adaylar başvurabilir.

Başvuru için temel olarak, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarının karşılanmasının yanı sıra aşağıdaki belgelerin temini şarttır:

- Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi (Dilekçenin trprog@fulbright.org.tr adresine gönderilmesi ve ıslak imzalı orijinal kopyasının Başvuru Paketi’ne eklenmesi gerekmektedir.)
- Niyet Mektubu (Başvuru formunda yer alan “Additional Documents” kısmına eklenmelidir.)
- North Carolina Üniversitesi’nin kabul şartları gereği, aday TOEFL iBT için en az 90 ya da IELTS için en az 7 skoruna sahip olmalıdır.
- Başvuru için GRE sınav sonucu gerekmemekle beraber, burs hakkı kazanan kişinin Üniversiteye başvurmadan önce GRE sınavına girmesi gerekmektedir.
- Fulbright Doktora Bursu’na ve Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na aynı anda başvurmak isteyen adayların tek bir başvuru formu doldurması ve Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu için ekstra olarak gerekli belgeleri bir Başvuru Paketi halinde hazırlaması yeterli olacaktır. Bu pakette Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi’nin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Burs programına son başvuru tarihi 9 Nisan 2018’dir.

Ayrıntılı bilgi için:
http://fulbright.org.tr/burslarimiz-ve-hizmetlerimiz/

 

Yorumlar
Kod: WULZT