EngelsizDünya
"Kardeşim Ozi" Neden Eleştirildi?
  06 Şubat 2018 Salı , 17:29
"Kardeşim Ozi" Neden Eleştirildi?
TRT Çocuk'ta yeni yayınlanmaya başlayan "Kardeşim Ozi" çizgi filmi bir annenin şikayetiyle farklı bir boyuta taşındı. Peki eleştirilen, çizgi film karakterinin inandırıcı olmaması mı yoksa izleyicinin karakteri zombiye benzetmesi mi?

Down sendromu konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan TRT Çocuk yeni bir çizgi filmi izleyiciyle buluşturdu. Down sendromlu çocuk Ozi'nin hayatının anlatıldığı "Kardeşim Ozi"de, hayat dolu ve meraklı bir karakterin maceralarını izliyoruz.

Çizgi filmin son günlerde sıklıkla konuşulmasının nedeni ise bir annenin çizgi filme yaptığı eleştiri. TRT Çocuk'a şikayette bulunan bir izleyici şunları söyledi: "TRT Çocuk'taki Ozi karakteri zombi gibi. 30 yaşında kadınım, ben bile korkuyorum. Allah aşkına şu karakterleri daha sevimli çizin. Sizin hiç mi çocuğunuz, yeğeniniz, komşu çocuğunuz yok, hangisi Ozan'a benziyor? Böyle bir surat, böyle bir vücut olur mu kafa vücuda yapışmış boyun yok, konuşma bozukluğu da var. Sizin yüzünüzden kızımda konuşma bozukluğu olacak."

Bu şikayetin sosyal medya üzerinden duyulması üzerine izleyici resmen topa tutuldu. Down sendromlu olduğunu bilmeden, karakterin "zombi" diye eleştirilmesi herkesi çileden çıkardı. Konuyla ilgili psikologlar da konuştu. Çizgi filmdeki karakterin down sendromlu çocuk görüntüsüne uygun olduğunu düşünen uzmanlar, annenin bilinçsizliği ve cahilliğinden yakındı. 

Çizgi Filme Bakışımız = Hayata Bakışımız

Sizce de gerçek hayatta da aynı tabloyla karşılaşmıyor muyuz? Down sendromlu çocuk gördüğünde, kendi sağlıklı çocuğunu uzak tutmaya çalışan anneler yok mu? Bunun bir hastalık ve bulaşıcı olduğunu düşünen aileler peki? Bilinmesi gereken en önemli şey, down sendromlu olmak bir hastalık değildir. Onlar sadece insanlar tarafından kabullenilmeyi ve kendilerine diğer insanlar gibi davranılmasını istiyor. 

Çizgi filmdeki "Ozi" karakterinin anlatımında muhakkak eksiklikler vardır ya da görüntüsünün benzemediği detaylar... Önemli olan başlangıç. Bilinçli ve farkında olmak için çizgi filmin güzel bir başlangıç olduğunu düşünenlerdenim. 

Vücuttaki ya da beyindeki engel değildir çaresizlik, asıl çaresizlik kalplerdeki engel. O engelin çaresi asla yok. 

 "Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark, sadece küçük bir kromozomdan ibaret..."

Sevil Çaylak

Yorumlar
Kod: VSKYS