Gündem
Kan vermenin faydaları
  11 Mayıs 2018 Cuma , 15:11
Kan vermenin faydaları
Bağışlayacağınız kanla belki de kaza geçirmiş ya da ameliyat olan bir insanın hayatını kurtaracaksınız... Kan bağışı insani bir yardım olmasının yanı sıra kendi sağlığınız için de çok faydalıdır. İşte kan bağışının başlıca faydaları;

* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.

* Kandaki yüksek yağ oranı düşer.

* Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

* Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz taramasından da geçmiş olursunuz.

* Aynı zamanda Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanırsınız.

KAN BAĞIŞI ONURLU BİR DAVRANIŞTIR

Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara Kızılay tarafından: 10 bağışta Bronz Madalya

25 bağışta Gümüş Madalya

* Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.

35 bağışta Altın Madalya

40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI da tahsis edilir.

Kan verenler acil durumlarda önceliklidir Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

Kan bağışı nasıl gerçekleşir?

BİLGİLENDİRME VE FORM DOLDURMA:

Kan bağışı için kan merkezlerine veya kızılayın kurduğu çadırlara başvurduğunuzda öncelikle bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda gerek sizin gerekse kanı alacak hastanın sağlığını korumaya yönelik sorular vardır. Soruları doldurmak evet/hayır şeklinde işaretleme ile olur ve uzun sürmez.

Sorularla ilgili veya kan verme ile ilgili merak edilen her şey görevli hemşire ve doktora sorulabilir. Bu formda kan veren kişinin cinsel hayatını da içeren özel sorular vardır. Bunların sorulması güvenli kan alınması açısından zorunludur. Sorulara verilen bütün cevaplar gizli tutulur.

KAYIT

Kimlik bilgileriniz, adresiniz görevli hemşire tarafından kayıt edilir. Resimli ve resmi bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport vb) ibraz etmeniz kayıtların doğru ve güvenli olması açısından zorunludur. Kan merkezimizin verdiği resimli donör kimliği de kabul edilir bir kimliktir.

KAN VERMEDEN ÖNCE DOKTOR MUAYENESİ

Doldurduğunuz formun değerlendirildiği, tansiyonunuzun ve kan hemoglobin düzeyinizin ölçüldüğü, gerekli görülen diğer muayenelerin kan merkezi doktoru tarafından yapıldığı kısa bir muayeneden geçerek kan bağış salonuna alınacaksınız. Kan bağışı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi doktorlarımıza hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

KAN BAĞIŞ YERİ

Kan bağışı için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınacaksınız. Burada kan alma konusunda özel eğitim almış tecrübeli teknisyen hemşirelerimiz damara iğne ile girme işlemini gerçekleştireceklerdir. Bu işlem için kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlıktır, size kullanıldıktan sonra imha edilmek için ayrılır. Kan kolunuzda dirsek çukurundan alınır. Bu bölge kan alma işlemi öncesinde itinayla antiseptik solüsyonlarla temizlenerek işlem için hazır hale getirilir, steril şartlara uyularak damara iğne ile girilir. Kan verme işlemi nedeniyle herhangi bir hastalığın bağışçıya bulaşma riski yoktur.

Kan alma işlemi esnasında sadece iğne dokuya girerken acı hissedilir. Kan verme süresince ve sonrasında ağrı olmaz. İğnenin damara girmesini takiben kan torbası dolmaya başlar, 4-8 dakikada istenilen miktardaki kan alınmış olur. Ortalama 450 ml (yaklaşık 480 gram) kan alınır. İnsan vücudunda yaklaşık 5000-6000 ml kan vardır. Alınan bu miktardaki kan sağlık için her hangi bir risk oluşturmaz.

Kan alma işlemi bittikten sonra İğne damardan çıkarılır; bir süre kanamanın durması için kolunuza baskı yapmanız ve yatakta yatmanız gerekecektir. Baskıyı hemşirenin size göstereceği şekilde yapınız, bu esnada iğnenin çıktığı yeri ovuşturmayınız; Kalkmak için acele etmemelisiniz.

KAN BAĞIŞINDAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kan bağışı günlük yaşantınızın akışında önemli bir değişikliğe yol açmayacaktır. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır: Sigara kullanıyorsanız kan bağışından sonra en az 30 dk geçmeden sigara içmeyiniz. Böyle bir durumda sigara kullanımı baş dönmesi, bulantı gibi şikayetlere yol açabilir.

İlk birkaç saat kan verdiğiniz kolunuzla ağır şeyler taşımayınız. Bu kanamaya neden olabilir.

İlk 4 saat boyunca her zaman olduğundan daha çok sıvı şeyler (su, kola, meyve suyu vb) almaya çalışınız.

Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.

Bir sonraki öğünden önce alkollü içecekler almayınız. Alkol vücuttan sıvı kaybını arttıracağı için şikayetlere yol açabilir.

Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren meslek grupları vb.nin kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir.

Eğer baygınlık hissi, baş dönmesi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturun.

Hayat kurtarmak için bütün bu işlemler ortalana 30 - 35 dakikanızı alacaktır.

Yorumlar
Kod: B8ZE8