Eğitim
Hasan-Şükran Saruhan Ortaokulu’ndan Örnek Proje: E-twinning
  16 Mayıs 2018 Çarşamba , 12:37
Hasan-Şükran Saruhan Ortaokulu’ndan Örnek Proje: E-twinning
Kültür, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli olgudur. Gittikçe artan küreselleşmenin de etkisiyle sınırlar ortadan kalkmakta ve farklı kültürler karşı karşıya gelmektedir. Bu kültürel karşılaşma sonucunda, bir ulusun hayatta kalması o ulusun kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması ve farklı uluslara doğru bir şekilde tanıtılmasıyla yakından ilintilidir.

Bu kapsamda Ankara’nın Etimesgut ilçesindeki Hasan-Şükran Saruhan Ortaokulu’nun hazırladığı e-twinning projesi tüm okullara örnek olabilecek niteliktedir. Peki, nedir bu e-twinning? Gelin hep beraber bakalım…

E-twinning, Avrupa’daki okullarla iletişim kurmak ve projeler geliştirmek amacıyla kurulmuş bir platformdur. Hasan-Şükran Saruhan Ortaokulu ise 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Fransa ve İtalya’daki okullarla birlikte bu projeyi yürütmüştür.

Okulun İngilizce öğretmenlerinden Aytül Taşlıarmut, projenin amacının kültürel benzerliklerimizi ve farklılıklarımızı Avrupa’daki okullara tanıtmak ve onların özelliklerini tanımak olduğunu belirtiyor. Bu amaç doğrultusunda her okul, içinde kendi ülkesine özgü nesneler bulunan ‘ülke kutuları’ gönderiyor. Fransa ve İtalya’ya gönderilen Türkiye kutusunun içinde ise Türk lokumundan tutun da Türk kahvesine, patikten Karagöz ve Hacivat figürlerine, Türk bayrağından Türk düşünür ve siyasi liderlerinin hayatının anlatıldığı yazılara kadar her şey var.

Fakat projenin bununla sınırlı kaldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İtalya’daki okul, Down sendromlu çocukları; Fransa’daki okul, çocuk esirgeme kurumunu; Türkiye’deki okul ise huzurevini ziyaret ederek projenin anlam ve önemini bir kat daha arttırmıştır.

Bütün bunlara ek olarak okul, insan hakları için mücadele eden kişileri araştırıp Web2 araçları kullanarak bu kişileri tanıtmış, Unesco’nun makalelerini okuyup tartışmış, İnternet aracılığıyla bir yarışma düzenlemiş, Fransa’dan gelen öğretmenlerle Anıtkabir’i ziyaret etmiş, çeşitli folklor ve koro gösterileri hazırlamış ve öğrencilerin yaptığı etkinlikleri dijital ortamda kitap haline getirmiştir.

Her bir adımı emek kokan bu proje için Aytül öğretmen ne de güzel söylemiş: “Bu projede ırkımız, rengimiz, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun insan olabilmek paydasında birleştik ve birbirimizi olduğumuz gibi kabul edip sevmeyi öğrenmeye çalıştık.”

Başta okul müdürü Tahsin Aydın olmak üzere, İngilizce öğretmeni Aytül Taşlıarmut’u, müzik öğretmeni Yıldız Öz’ü, beden eğitimi öğretmeni Aytaç Yığmatepe’yi ve Türkiye’de ve yurt dışında olmak üzere projede emeği geçen diğer bütün öğretmenlerimizi, bizlerle iletişime geçen ve bu güzel projeden haberdar olmamıza vesile olan okul-aile birliği başkanı Ebru Çelik ve ekip arkadaşlarını çabalarından dolayı kutluyoruz.

Projede yer alan öğrencilerimizin maddi-manevi daimi destekçileri olan ailelerini ise tebrik ediyor, her bir öğrencimizin başarılarının devamını diliyor ve sizleri projeden fotoğraflar ve videolarla baş başa bırakıyoruz.

 

 

 

E-twinning kapsamında Fransa'daki öğrenciler Türkiye kutusunu açıyor:

 

E-twinning kapsamında İtalya'daki öğrenciler Türkiye kutusunu açıyor:

 

Türkiye'deki öğrencilerin huzurevi ziyareti:

 

Folklor, koro, dans ve tiyatro gösterileri:

Haber: Aysun ŞEN

Yorumlar
Kod: A8ZE7