Eğitim
Hafıza Güçlendiren Teknikler
  11 Nisan 2018 Çarşamba , 12:03
Hafıza Güçlendiren Teknikler
Modern çağın en önemli sorunlarından biri de unutkanlıktır. Gün içerisinde o kadar yoğun ve hızlı bir yaşam sürüyoruz ki bir şeyleri unutmamak elde bile değil. Peki, bu sorunla nasıl başa çıkabiliriz? İşte birbirinden etkili hafıza güçlendiren teknikler.

Ters El Egzersizi

Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil, diğer elinizi kullanın

Tersten Okuma Egzersizi

Beyninizi şaşırtmak istiyorsanız zaman zaman tersten okuma çalışması yapın. Böylece beyninizin aktive olmamış bölümlerini tetiklersiniz. Beyin alışmış şeylere tepki vermez. Ters düşünme, ters görüntü, hareketler… Bunlar beynin dikkatini çeker.

Müzik Dinleme/Müzik Aleti Çalma Egzersizi

Araştırmalar özellikle klasik müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor.

Araştırmacılar 10 yıldan fazla müzik çalan insanlarla, az çalanlar ya da hiç çalmayanların beyin aktivitelerinde farklılıklar gözlemlemiş.

Bu bulgulardan yola çıkarak müzik yapmakla, olayları hafızaya kaydetmek arasında doğrusal bir ilişki tespit etmişler.

Takdir Etme Egzersizi

Basit ve ucuz bir yoldur övmek. Hafızayı geliştirir. İnsanlarda takdir edilecek yönler bulmaya çalışın ki takdir edilebilesiniz. Birilerini eleştirmeyi bırakın. Çünkü her olumsuz söz hafızamızda tıkanıklık meydana getiriyor. Zihnimiz adeta kilitleniyor.

Oyun Oynama Egzersizi

Satranç veya go gibi oyunlar beynin sınırlarını zorladıkları için beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı oldukları belirtiliyor.

Yararlı olduğu bilinen bu oyunların yanı sıra dışarıdan yardım alınmadan oynanan masa oyunlarının da (monopolly, scrabble vs.) hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiş.

Örgü Örme Egzersizi

Sakinleştirici etkisi olduğu belirtilen örgü örmek, bahçe işleriyle uğraşmak gibi günlük aktiviteler, bir süreci temsil ettiği için hafızanın güçlenmesini sağlar.

Duy(G)ularını Hissetme Egzersizi

Derin nefes alın. Bu, meditasyon etkisi yarattığından hipokampusun (beynin hafızayla ilgili bölümü) büyümesini sağlayacaktır.

Gülün! Gülmek stresi arttıran kortizol seviyenizin azalmasını sağlar ve bu da hafızanızı güçlendirir. Stresi azaltan şeyler hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyor.

Biberiye koklayın! Britanya Psikoloji Grubu tarafından yapılan bir araştırmaya göre biberiye yağı koklamak hafızayı güçlendiriyor.

 

Yorumlar
Kod: RNFUM