Gündem
Faydaları ve Zararlarıyla Sauna
https://www.faydalarizararlari.com/saunanin-faydalari/    |      07 Nisan 2018 Cumartesi , 15:19
Faydaları ve Zararlarıyla Sauna

Saunanın Kökeni

Sauna kullanımı Orta Asya steplerinde başlamış, Orta Asya’dan Rusya’ ya Rusya kanalı ile de İskandinav ülkelerine ulaşmış, FİNLANDİYA’ da gelişimini tamamlamıştır. İlk halk saunası Berlin 1936 olimpiyatlarında Finli sporcuların tepkisi üzerine olimpiyat köyüne acil olarak inşa edilmiştir. Diğer ülkelerden gelen sporcuların ilk defa Berlin’de kullandıkları bu sauna, kültürün dünyaya yayılmasında büyük önem taşımışlardır.

Faydaları

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Saunanın faydaları arasında başta gelen zayıflamaya katkısıdır. Saunada terleme vücudun gevşemesini sağlar, terlemeyle birlikte hem deri üzerindeki toksinler temizlenir, hem içerideki zararlı kimyasallar terleme yoluyla dışarı atılır. Saunada terleme ayrıca cilt sağlığına faydalıdır. Fakat aşırıya kaçmamalıdır. Sauna kas sağlığına faydalıdır, kaslardaki yağ oranının dengelenmesini sauna terlemesi sağlayabilir. Ayrıca sauna stres atmayı sağlar. Kasların gevşemesini sağlayan sauna, haliyle sinir ve ruh sağlığına katkıda bulunur.

Saunanın Cilde Faydaları: Sauna cilt sağlığına faydalıdır, eski çağlardan itibaren cilt hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Sauna buharı terlemeyi sağlar, böylece cildin temizlenmesi yanında hücrelerin yenilenmesine etki eder. Sauna cilt bakımına destek olur. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, saunanın cilt gözeneklerini temizleyerek, kılcal damarlardaki dolaşımı arttırdığını ortaya koymuştur. Saunanın cilde faydaları arasında gösterilen bir diğer özelliği ise, ciltte meydana gelen kırışıklıkların arasını dokuları güçlendirerek doldurmasıdır. Böylece saunanın cilde etkisi, sağlıklı, temiz, yumuşak ve ışıltılı cilt yapısı olarak ortaya çıkar.

Strese Karışı Sauna: Bazı araştırmalar saunanın strese karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur. Tıbbi çalışmalar stresin kalbi olumsuz yönde etkilediğini ortaya koyar. Sauna ısı banyosu vücutta kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlayarak dolaylı olarak kalp sağlığına fayda sağlar. Aynı şekilde stresin atılmasına yardım eden sauna genel anlamda sinirlerin rahatlamasını ve hafiflemesini sağlayabilir.

Kaslara Faydaları: Sauna ısısı kas sağlığına faydalıdır. Yüksek ısıda terleme sağlanarak yağların yakılmasına yardımcı olur. Böylece kaslardaki yağ oranının dengelenmesine faydalıdır. Ayrıca sauna kan dolaşımını arttırır, yüksek ısıda genişleyen damarlar kan sürkilasyonun artmasına yardımcı olur. Böylece vucutdaki oksijen dolaşımı artar bu da yağ yakımını teşvik ederek kaslara artı fayda sağlayabilir.

Sauna Toksini Temizler: Kontrol altında etkili terlemenin sağlık açısından kanıtlanmış birçok faydası vardır. Sauna ısısı bünyedeki terlemeyi arttırarak kandaki ısıyı cildin yüzeyine doğru yönlenmesine yardımcı olur. Böylece kanda ve vücudun içerisinden bulunan toksinlerin terleme yoluyla deri ve ciltten dışarıya atılmasını sağlayarak vücutta temizlik sağlar.

Derin Uyku: Araştırmalar derin ve rahat uyku için saunanın faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Sauna endorfin dengesini düzenleyerek vücutta belirli bir rahatlama ve gevşeme sağlar. Böylece durum derin bir uyku çekmeye etki eder.

Sauna Faaliyeti: Saunaya girmenin faydaları arasında göstereceğimiz diğer faktör, saunada yapılan sosyal aktiviteler. Sauna yakın arkadaş veya aile bireyleri ile sosyalleşebilecek önemli bir ortamdır. Bu özelliğinden dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde stresli işler yapan kişiler birlikte sauna faaliyetleri düzenler.

Kalp Sağlığına Faydaları: Saunada yüksek ısının yardımıyla vücut ısısı arttırılır. Tıbbi araştırmalar, sıcaklık arttıkça kalp atış hızının arttığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak saunaya girmek, sauna ısısı altında kalp damar ve kaslarına bu şekilde egzersizler yaptırmak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

 

Zararları

Kararsız angina veya yüksek kan basıncı gibi kalp hastalıkları olanlar saunadan uzak durmalıdır; çünkü artan sıcaklık onlara uygun olmayabilir ve durumlarını daha kötü hale getirebilir.

İkinci olarak bulaşıcı hastalığı olan kişiler toplu saunaları kullanmamalıdır böylece enfeksiyonlarını bir başkasına bulaştırabilirler.

Bedensel yaralanması, inflamatuar hastalığı veya ateşi olan kişiler de saunadan uzak durmalıdır.

Aşırı miktarda alkol alan kişilerinde vücutları çok fazla ısınabileceği için saunadan uzak durmaları gerekir.

Yorumlar
Kod: 1XO4W