Eğitim
Diyarbakır, Türkiye'ye Model Olma İddiasında
  04 Şubat 2018 Pazar , 10:36
Diyarbakır, Türkiye'ye Model Olma İddiasında
Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır'ın eğitimdeki dönüşüm ve değişimde, Türkiye'ye model olma iddiasında olduğunu söyledi.

Vali Güzeloğlu bir otelde düzenlenen, "Diyarbakır Okul Öncesi Eğitimi Değerlendirme ve Geliştirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, eğitimin, toplumsal değişim, gelişim ve kalkınma süreçlerinin temel belirleyici alanı olduğunu söyledi.

Eğitimin insandan başlayarak toplumu dönüştüren, değiştiren, yaşamı anlamlandıran ve değer katan bir uğraş alanı olduğuna işaret eden Güzeloğlu, göreve başladığı ilk günden itibaren öncelikli temel hizmet başlığının eğitim olduğunu vurguladı.

"Diyarbakır Türkiye'ye model olma iddiasında"

Okul öncesi eğitimin kişilik gelişiminin en önemli evresi olduğunu dile getiren Güzeloğlu, 3-6 yaş arasının hayata bakış ve özgüven gibi bütün değerlerin kazanıldığı bir süreç olduğunu aktardı. Güzeloğlu, bu yaş gurubundaki çocukları en iyi ve nitelikli eğitimle buluşturacaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz günlerde açıkladığım 2018 yılı 'Karacadağ Kalkınma Ajansı Mali Destek Programı' başlıkları içerisinde 4,5 milyonluk bir mali destekle ve neredeyse tamamı hibe olacak bir katkıyla sadece okul öncesi eğitim başlığına kaynak aktaracağız. Bu büyük bir zihni duruştur, bir vizyon projesidir ve bu Diyarbakır'a yakışan bir hedeftir. Kadim bir medeniyetin, ilimin, irfanın, edebin ve kültürün şehri olan Diyarbakır, artık eğitimdeki dönüşüm ve değişimde Türkiye'ye model olma iddiasında."

"Kodlama eğitimini vermeye başlayacağız"

Güzeloğlu, ikinci yarıyılda da Diyarbakır'ın 17 ilçesinin her bir köşesinde eğitime yönelik hedefleri olduğunu belirtti. Her bir okul öncesi sınıfında ve anaokulunda en nitelikli altyapı ve fiziksel donanımın sağlanacağını, zeka geliştirici oyunlar, oyuncaklar, bilgi ve deney setleri ile eğitim verileceğini müjdeleyen Güzeloğlu, en önemlisi de kodlama eğitimini vermeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar
Kod: IF8LF