Eğitim
Çocuklarınızı Kıyaslamayın
  18 Ocak 2018 Perşembe , 11:16
Çocuklarınızı Kıyaslamayın
Karne günü yaklaştı. Çocuklarda tatlı telaş. Ebeveynlerde ise "Benim çocuğum, komşunun çocuğunu geçti mi acaba" telaşı. Yapmayın sevgili anne ve babalar. Her çocuk karnelerdeki notlarla ölçülemeyecek kadar değerlidir.

Tam da karne günü yaklaşmışken akıllarda aynı soru, "Karneye nasıl tepki vermeliyim?". Karnelerin ödüllendirilip ödüllendirilmemesi tartışılır tabi ki ancak çocuğunuzu başka çocukla kıyaslamak, çocuğunuzda travmalara sebep olabilir.

Çocukları Kıyaslamanın Zararları

*Psikolojik zarar verir.
*Motivasyonunu düşürür.
*Hırçınlaşır.
*Öz güven eksikliği yaşar.
*Sevginin eksik olduğunu düşünür.
*Başarısız olduğunu kabullenir.

Her Çocuk Farklıdır

Her çocuğun karakteri ve yetenekleri farklıdır. Bu yetenekleri, onların öğrenme kapasitelerinin de farklı olduğunu gösterir. Bu farklılığın farkında olup kıyaslama yapmaktan kaçınılmalıdır. 

Karnedeki kırık notları hayat meselesi haline getirip çocuğa tepki göstermek yerine daha iyisini yapabileceğini, düzeltebileceğini söylemek onu olumlu yönde etkiler. Sadece başarının ödüllendirilmesi, karne kötü diye cezalandırılması çocuğun psikolojisinde derin yaralar açabilir.

Her Çocuk Başarılıdır

"Neden matematik dersin kötü?" diye sormak yerine "Karnende müzik dersin çok iyi, acaba müzik kursuna mı yazılsak" demek çocuğu inanılmaz mutlu edecektir. Her çocuk muhakkak başarılıdır. Önemli olan kırık notu dillendirmek değil iyi notun üzerine giderek başardığı alana yönelmesini sağlamaktır. 

Karne günü yaklaştı. Çocuklar kadar ebeveynler de heyecanlı ancak karnedeki kırık notlarla çocuğunuzun canını sıkmak yerine tatilin tadını çıkarmalısınız. Onunla bol bol vakit geçirin. Büyüdüğünde kırık notlarını değil sizle geçireceği güzel zamanları hatırlayacaktır. 

SEVİL ÇAYLAK

 

Yorumlar
Kod: 85WB4