Eğitim
Çocuğunuz Siber Zorbalığa mı Uğruyor?
  13 Şubat 2018 Salı , 14:42
Çocuğunuz Siber Zorbalığa mı Uğruyor?
Her birimiz hayatının bir bölümünde zorbalığa maruz kalmış ya da zorbalık yapmışızdır. Bunu sadece kaba kuvvetle bağlantılı düşünmeyin. Alaycı bir bakış ya da söz veya kişiyi üzeceğini bile bile yapılan bir hareket de zorbalıktır.

Eski günlerinizi, özellikle okul zamanlarınızı bir hatırlamaya çalışın. Arkadaşlarıyla bir araya gelip bazı kişileri gruptan dışlayan ya da bazı arkadaşlarına yersiz şakalar yapıp onu utandıran öğrenci olaylarına tanık olmadınız mı? Garip diye veya çok çalışkan diye dalga geçilen kişileri de görmüşsünüzdür. Belki o zorba grupların içindeydiniz siz de, belki mağdur olan çocuklardandınız, belki sadece seyirci  ya da koruyucu konumundaydınız. Ama artık empati kurabilecek olgunluğa erişmiş bireyler olarak yanlışlarımızı değerlendirebiliyoruz.

O zamanlar çocuktuk, şimdiki aklım olsaydı...” diyebilirsiniz. Ancak yaşadığınız her şeyin sizde bıraktığı bir iz oluyor, farkında olsanız da olmasanız da.

Aileler ve okul yetkilileri, "çocuklar kendi aralarında şakalaşıyor” ya da “zararsız davranışlar bunlar” diyerek önemsemiyor olabilir. Bu bir kerelik bir davranışsa –bazı durumlarda- görmezden gelinebilir; fakat devamı halinde zorbalığa dönüşeceğini unutmamak gerek.

Siber Zorbalık da Nedir?

Günümüzde “akıllı aletler”den kopamaz olduk artık. İnternet de sardı dört bir yanımızı. Çocuklarımız telefonlarından/bilgisayarlarından kopamıyor, sosyal medyada bambaşka dünyalar görmeye başlıyor.

Her şey uluorta yaşanır hale geliyor böylece. Ve zorbalıklara da birkaç kişi değil, yüzbinlerce kişi katılıyor. Kötü sözler, hakaretler bir de fotoğraflarla/resimlerle desteklendi mi verilen hasar, bireyin hayatını daha da derinden etkileyen bir hal alıyor.

Çocuğumun Siber Zorbalığa Uğradığını Nasıl Anlarım?

Ailelerin bu konuda uyanık olmaları gerekiyor. “Aman, heyheyleri üstünde yine” deyip geçmeyin, yaygın uyarıları dikkate alın ve sık yapılan davranışlarsa çocuğunuza yardımcı olmaya çalışın. Uzmanlar dikkat edilecekleri şöyle sıralıyor;

 • Cihazı beklenmedik bir şekilde kullanmayı durdurur.
 • Herhangi bir cihazı kullandıktan sonra öfke, depresyon ya da hayal kırıklığı belirtileri gösterir.
 • Sosyal medya sitelerine ya da sıklıkla kullandığı uygulamalara erişim yapmaz.
 • Okula gitmek konusunda huzursuz ve çekingendir.
 • Arkadaş ortamlarından ve aile bireylerinden uzaklaşmaya başlar.

Ne Yapmalıyım?

“Benim çocukta bu sıkıntılar yok çok şükür” diyeniniz de vardır, demeyin. Sıkıntı yaşayan aileler de diğerleri de şu hususlara  uymalı:

 • Sosyal medya üzerinde sizin tanık olduğunuz yanlışları, çocuğunuzla onun anlayabileceği dilden konuşun. Sizi umursamıyor gibi görünse de bilincine hatalı davranış olarak o bilgileri kodlayacaktır.
 • Çocuğunuza baskı uygulamayın. Kişisel sınırlarını çok da daraltmadan, sanal alemdeki paylaşımlarını gözlemlemeye çalışın.
 • Onun için güvenli internet ortamı sağlamaya gayret gösterirken güvene dayalı bir aile ortamı da oluşturmaya çalışın. Aksi takdirde sıkıntılarını sizinle konuşmaktan kaçınacaktır.
 • Özel bilgilerini internette paylaşmasının doğru olmadığını, tanımadığı kişilerle iletişim kurmamasını;  zorbalık gösteren kişilerle diyaloğa girmemesini , engellemesini ya da o tarz ortamlardan uzak durmasını ona uygun bir dille anlatmaya çalışın.
 • Tehdit ve hakaret gibi zorbalıkların yasal olarak bir suç olduğunu çocuğunuzun bilmesi önemlidir. Eğer çocuğunuza zorbalık yapan kişiler yakın çevresindeyse velilerle ya da okul yetkilileriyle iletişime geçin.
 • Eğer çocuğunuzda ağır bir depresyon hali ya da bir kopuş yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmeniz de yararınıza olacaktır.

Çağın gereklerine ayak uyduran, teknolojiye hakim çocuklar yetiştirelim derken, tedbiri elden bırakıp siber alemde zorbalığa da uğrayan kayıp bireyler yetiştirmeyelim. Aman, dikkat!

İlkay Ayça KESİM

Yorumlar
Kod: MJCPJ