Teknoloji
Bu Cihaz Öğrencilerin Beyin Dalgalarını Ölçecek
  11 Ocak 2018 Perşembe , 14:40
Ces 2018'de BrainCo tarafından tanıtılan Focus 1, derste dikkat eksikliği yaşayan çocukların konsantrasyonunu ölçerek öğretmenler için yol gösterici olacak.

BrainCo'nun ürettiği bu cihaz, EEG (Elektroensefalografi ya da Beyin Çizgesi Yöntemi) benzeri bir yöntem kullanılarak dikkat düzeylerini ölçmeye yönelik geliştirildi. BrainCo araştırmacısı Max Newlon yaptığı açıklamada;”Eğitimin iyileştirilmesinde çok önemli 2 unsur var. Birincisi eğitim için harcanan zaman, ikincisi ise öğretim kalitesidir. Biz ise öğrencilerin beyninde gerçekleşen aktiviteyi ölçerek üçünçü bir unsur daha sunmak istiyoruz” dedi.

Focus 1, öğrencilerin zihinleri hakkındaki verilere eğitimcilerin erişmesini sağlamayı amaçlamakta. Öğretmenler, bu cihaz sayesinde öğrencilerin beyin aktivitelerini ölçerek,  belirli bir ders planının diğerlerinden daha etkileyici olup olmadığını öğrenebilir. Ayrıca, öğrencilerin hangi alanlara ve konulara ilgi duyduğu da bu cihazla daha net ortaya çıkacak. 

Hangi öğrencinin ev içinde sorun yaşadığının tespiti yapılarak, rehberlik sürecinde uygun yollar sağlayabilecek bu cihazın, tanı konulamamış nörolojik rahatsızlıkların saptanmasında da potansiyel olarak yardımcı olabileceği düşünülüyor. Yani Focus, bir öğrencinin epilepsi veya depresyondan muzdarip olabileceğine dair anormallikler hakkında bilgi toplayabilir. 

Yorumlar
Kod: EB4HB