Kırk Ambar
Bit Pazarı mı Yoksa Nur Pazarı mı?
  01 Şubat 2018 Perşembe , 17:43
Zeki Müren’le başlamıştı reklamlarda ünlülerin şarkılarıyla ürün reklamı yapmak. Şimdilerde ise neredeyse ünlü şarkıcıların kullanılmadığı reklam yok gibi. Bazılarını sizin için derledik.

Zeki Müren’in reklamını ilk izlediğimde çok etkilenmiştim. Çocuktum; ama çocuk hafifliğimle Zeki Müren gibi ağır bir sanatçının Alo reklamlarında kendine has üslubuyla şarkı söylemesini önceleri garipsemiş, sonra şarkıya eşlik etmiştim. Akabinde beklenen olmuş, her eve hep Alo marka deterjan girmişti.

Bülent Ortaçgil gibi popülist yaklaşımların hep karşısında bildiğimiz şahsiyetin ‘’Benimle Oynar mısın’’ şarkısını OMO reklamında duyduğumuzda da pek çoğumuzda aynı şaşkınlık olmuştur muhtemelen.

Orhan Gencebay gibi bir duayenin ‘’ Dil Yarası’’ Vodafone , ‘’ Hayat Kavgası’’ isimli şarkısı da bir araba reklamında kullanıldı.

Erol Büyükburç ‘un ‘’Bir Başka Sevgiliyi Sevemem’’ Shubuo reklamında, Sezen Aksu’nun ‘’Kutlama’’ Tadım reklamlarında, Tarkan’ın ‘’ Ayrılık Zor’’ şarkısı Avea reklamlarında , ‘’O da biliyor ‘’ ise OPET reklamlarında kullanıldı.

MFÖ ise şarkılarını reklam sektöründe en çok kullandıran grup olarak hafızalarımıza kazındı. ‘’Ele güne Karşı Yapayalnız’’, ‘’Bodrum Bodrum’’, ‘’Güllerin İçinden Canım’’, ‘’Peki Peki Anladık’’ gibi klasikleşmiş şarkıları reklam eşliğinde yeniden zihnimize aldık.

Son günlerde ise anonim olan türkülerimiz pek çok reklamda arka fonda yer alıyor ya da sözleri ürüne uyarlanarak reklamların ana damarı olmaya devam ediyor. Acaba yaratıcılık bitiyor mu? Yeni şeyler üretilemiyor mu? Yoksa telif hakkı gerektirmediğinden reklam sektörü ucuz maliyete ve kolaya mı kaçıyor sorularını akla getiriyor.

Hürriyete verdiği bir röportajda Doç. Burhan Tarlabaşı, ‘’Türk Halk müziğinde 'Sahipsiz bir malı ihraz eden, ona malik olur' mantığıyla bugüne gelinmiştir. Konu defalarca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) yazılmış, ama maalesef bir ses çıkmamıştır. Oysa 'sahipsiz şeyler ile menfaati umuma ait mallar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır'’ diyor. Ve ekliyor; “Korsancılığı öne sürenler öncelikle, tüyü bitmemiş yetimlerin biriken bu paralarına da bir el atsınlar diyorum.”

Sonuç olarak; ilgili telif hakları yasasında 'musiki eserleri' kapsamına Türk Halk Müziği eserlerinin de alınması, 'anonim' kelimesinin böylelikle ortadan kalkmasının sağlanması ve oluşacak fonun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kültürü hizmetlerinde kullanılması en büyük temennimdir, diyor.

Biz de bu temennilere sonuna kadar destek veriyoruz. Ve yüzyıllık türkülerimizin kapitalist sistemin çarkları içinde heba olup gitmesini izlemek istemiyoruz.

Aynur Kaplan

Yorumlar
Kod: 96YC6
İlgili Haberler