Eğitim
Beden Dilini Etkili Kullanmanın Yolları
Kaynak: Genç Gelişim, Sayı 63    |      13 Nisan 2018 Cuma , 17:48
Beden Dilini Etkili Kullanmanın Yolları
Beden dili iç dünyamızın dışarıya açılan kapısıdır. Bu yüzden çevremize olumlu mesajlar vermek için beden dilini kullanmayı bilmek gerek. İşte size hayat kurtaran birkaç tavsiye:

1.Kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlamayın: Bu hareket savunmacı ve tetikte görünmenize yol açar.

2.Göz kontağı kurun ama gözünüzü dikip bakmadan: Konuştuğunuz kişilerin gözlerine bakın. Bu onların size güven duymasını sağlar.

3.Kendinize ait bir yeriniz olmasından çekinmeyin: Rahat oturun, köşenize büzülmeyin, “oturduğum ya da beklediğim bu yer şimdilik benim” imajı verin.

4.Omuzlarınızı rahat bırakın: Gergin olduğumuz zaman tüm yük omuzlarımıza binmiş gibi omuzlarımızı düşürürüz. Bu, bitmiş, tükenmiş ve çaresiz görünmemize neden olur.

5.Muhatabınızı anladığınızı belli edin: Karşınızdaki kişi konuşurken onu dinlediğinizi gösterir şekilde başınızla onaylayabilirsiniz.

7.Gülümseyin: Bazı şeyleri hafife almayı bilin; olayların arka yüzündeki mizahi yönü görün. Rahatlayın, gülümseyin.

8.Yüzünüze dokunmayın: Bu tedirgin ve endişeli olduğunuzu, aynı zamanda dikkatinizin dağıldını gösterir.

9.İçeceğinizi göğüs açısında tutun: Sohbet sırasında elinizde çay, kahve ya da meyve suyu gibi bir içecek varsa bunu göğüs hizasında ya da çenenize yakın bir yerde tutmanız sizi savunmacı ve mesafeli bir kişi olarak gösterir.

10.Aynalayın: Muhatabımızla aramızda iyi bir iletişim olmuşsa, farkında olmasak da birbirimizin vücut hareketlerini aynalarız. Siz de bunu bir kural haline getirin.

Kaynak: Genç Gelişim, Sayı 63

Yorumlar
Kod: MJBPI