Sağlıcakla
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler
  10 Aralık 2017 Pazar , 13:56
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler
Bebeğinizin zihinsel gelişimini sağlıklı bir şekilde oluşturabilmesi için, işte en çok dikkat etmeniz gereken 6 öneri.

Dünyayı dokunarak öğrenmesine izin verin

1 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Çocukların öğrenme süreçlerinde özellikle bir yaşından sonra eller çok önemli bir araç. Bu dönemde çocuklar dünyayı dokunarak anlamlandırmaya çalışıyor. Çocuklar bu yüzden ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürüyor. Ve tüm bu bilgiler beyne aktarılıyor. Bu nedenle çocuğun güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde, her şeye dokunmasına izin vermek gerekiyor. Aksi şekilde davranmak ise beyin gelişimini ters yönde etkileyebiliyor. Ayrıca bu dönemde çocukları mümkün olduğunca anlamaya çalışmak ve her yaptığına 'hayır' dememeye de özen göstermek önem taşıyor.

Çocuğunuzun Sevdiği Aktiviteleri Yaptırın

2 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Çocuğunuzun ilgi duyduğu ve yaparken keyif aldığı etkinliklere her zaman kulak vermeniz gerekiyor. Yedi aylık bebeğinizin bile yemeğini kendi başına yeme çabasını desteklemek için eline kaşık vermeniz, hem özgüvenini, hem de zekasını geliştirmeye yardım edecektir. Okul çağındaki çocukları da sevdiği spor aktivitelerine yönlendirerek, arkadaşlarıyla ve evde oyun oynayacak zaman için izin vererek gelişimlerine önemli katkı sağlayabilirsiniz. 

0-2 Yaş Çocuklarını Televizyondan Uzak Tutun

3 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Beyin gelişiminin büyük bir bölümünün tamamlandığı bu yaş döneminde, zeka gelişimini negatif yönde etkileyen uyaranlardan uzak durmak gerekiyor. Televizyon da bu uyaranların en etkililerinden. Bu nedenle hayatın ilk yıllarında çocukları televizyondan mümkün olduğunca uzak tutun. İki yaşından sonra da günde en fazla bir saat televizyon izlettirin ve bunu birlikte yapın. Bu süreçte etkileşimi artırmak için, çocuğunuzla izlediği şey hakkında konuşun ve sorular sorun.  

Bebeğinizi Mutlaka Emzirin

4 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Araştırmalarla kanıtlanmıştır ki bebeğin zeka gelişimi üzerinde anne sütünün etkisi büyük önem arz ediyor. Ayrıca, emzirme anında anneye dokunan ve göz teması kuran bebeğin beynindeki kan akımı ve sinaps denen nöronlar arası bağlantılar artıyor. Annenin bebeğiyle yumuşak bir ses tonuyla konuşması, gülmesi, ona dokunması da öğrenme ve hafızayı barındıran, genel olarak limbik sistem olarak bilinen yapıyı etkilediği biliniyor.

Bebeğinizin, Yeterli ve Kaliteli Uyku Almasını Sağlayın

5 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Bebeklikten itibaren çocukluğun her döneminde kaliteli uyku, bedensel gelişim kadar beyin gelişimi için de son derece önem taşıyor. Bu nedenle çocukların kaliteli uyku almalarını sağlamak için gerekli ortamı oluşturmaya dikkat edin. 

Hamilelikte Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

6 / 6
Bebeğinizin Zeka Gelişimini Artıracak Öneriler

Anne adaylarının sağlığı, bebeğin beyin gelişimini de direkt etkiliyor. Bu nedenle öncelikle düzenli sağlık kontrollerinin ihmal etmeyin ve sağlıklı beslenmeye önem verin. Folik asit ve omega eksikliği varsa bunlar için takviye besin ya da vitamin kullanın. Bebeğin beyin gelişimini negatif yönde etkileyecek alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun.

Yorumlar
Kod: 64VA3
İlgili Haberler