Kırk Ambar
Bab-ı Ali’nin Çeşmesinden Bir Yudum Nefes
  06 Şubat 2018 Salı , 17:52
Bab-ı Ali’nin Çeşmesinden Bir Yudum Nefes
Şimdilerde postacının kapımızı faturalar dışında çalmadığı; kuru, hissiz ve donuk dünyamıza bir gönderme yapalım ve ilham verelim, ilham alalım istedik. Maksat bu deryadan bir damladır.

Sezai Karakoç; İkinci Yeni şiirinin uç beyi, yeni mistik şiirin kıyas kabul etmez şairi, tevazu ve beyefendiliğin kalesi. Büyük bir düşünür, siyasetçi, şair ve yazar olan Sezai Karakoç, resmi kayıtlara göre 1933 yılının Ocak ayında Diyarbakır’da dünyaya gelmiş.

Lise yılları, Ahmet Sezai’nin Necip Fazıl’ı ve Büyük Doğu’yu dikkatle takip ettiği yıllardır. Necip Fazıl’a bir mektup yazar ve bu mektupla beraber Mehmet Levendoğlu mahlasıyla “Sabır” adlı şiirini gönderir. Levendoğlu, ailesinin lakabıdır. Sezai, henüz 16 yaşındadır ve yolladığı "Sabır" şiiri, dergiye gelen 300 şiir arasından seçilerek yayımlanır.

Yeter

Bunca sabır!

Kır

Hududu

Mehmedim!

 

Kader

Dokudu

Kilim;

Ser

Odaya!

 

İlim:

Merdiven daya

Çık aya!

 

İman:

Al eline bastonu;

Sonu

Sonsuz(a)

Yürü

Sürü sürü

(Yalan)ı yara yara

Var (Var)a

(Efsane Aşk ve Muazzez Akkaya)

“Bu şiir gittikçe beni dünyasına çekmekteydi”

Sezai Karakoç’un Mona Rosa şiirinin bir arkadaşı tarafından kendisinden habersiz yayımlanması ve şiirin çok meşhur olması sonucunda çeşitli hikayeler uydurulur. Bunun üzerine Sezai Karakoç, tüm bu bilgilere karşı, şiirin sadece sanat amaçlı yazıldığını şu sözlerle açıklar:

“Bu şiir gittikçe beni dünyasına çekmekteydi. Gül kavramını yeniden diriltmenin gereğini düşünüyordum hep. Mona Rosa böyle doğdu, modern bir Leyla ile Mecnun denemesiydi bu. Bir gencin dilinden anlatılış şeklinde başladı şiir. Rosa, bilindiği gibi gül demektir. Böylece aşağılanan gül kavramını yeniden gündeme getirmek istedim.’’

Mona Roza

Mona Roza, siyah güller, ak güller

Geyve’nin gülleri ve beyaz yatak

Kanadı kırık kuş merhamet ister

Ah, senin yüzünden kana batacak

Mona Roza siyah güller, ak güller

 

Ulur aya karşı kirli çakallar

Ürkek ürkek bakar tavşanlar dağa

Mona Roza, bugün bende bir hal var

Yağmur iğri iğri düşer toprağa

Ulur aya karşı kirli çakallar

Altın bilezikler o kokulu ten

Cevap versin bu kanlı kuş tüyüne

Bir tüy ki can verir bir gülümsesen

Bir tüy ki kapalı gece ve güne

Altın bilezikler o kokulu ten

 

Mona Roza siyah güller, ak güller

Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak

Kanadı kırık kuş merhamet ister

Aaahhh! Senin yüzünden kana batacak!

Mona Roza siyah güller, ak güller

Sezai Karakoç

Mona Rosa’nın yayımlanmasından itibaren gördüğü büyük ilgi, pek çok senaryonun da ortaya çıkmasına sebep olmuş. Ama salt şiirle değerlendirme yapmak doğru değildir. Belki de okuyucu Mona Roza’daki şiirin ithaf edildiği Muazzez’i, kendi dünyasında bir karşılık bulması arzusuyla ete kemiğe büründürmüştür kim bilir. Şiire bakıp tümünü hayatın bir fotoğrafı gibi düşünmek, şiiri hiç anlamamak demektir. Dante’nin İlahi Komedya’sında geçen Beatrice'nin gerçekten var olup olmadığı tartışılmış ve birtakım yakıştırmalardan öte gitmemiştir. Bazen de ünlü bir yazarın kendisi bir roman kahramanıdır, tıpkı Kafka gibi. Sezai Karakoç da Mona Roza’da aşka dönüşmüş bir şiir kahramanıdır.

Ve aşk… Sezai’nin içinde bir çiçek filizlenmektedir. Sevdiği biri vardır ve onunla evlenmek istemektedir. Aylardan, annesinin doğduğu ay dediği gülandır. Yitip giden bir aşkın yaşanmaya başladığı bir zamandır. Nişanlanmaya niyetlenir, babasına bir mektup yazar; ancak cevap olumsuzdur. Kalbi, bu olumsuz haberle büyük bir fırtınaya tutulur. Yaşadığı elemle, “Rüzgâr” şiirini yazar. 

Rüzgâr

Uçurtmamı rüzgâr yırttı dostlarım!

Gelin duvağından kopan bir rüzgâr...

Bu rüzgâr yüzünden bulutlar yarım;

Bu rüzgâr yüzünden bana olanlar...

 

O ceviz dalları, o asma, o dut,

Gül gül, mektup mektup büyüyen umut...

Yangından yangına arda kalmış tut.

Muhabbet sürermiş bir rüzgâr kadar.

Sezai Karakoç

Rüzgâr bir tercihin değil, alın yazısının resmidir. Nedeni bahsedilen olay mıdır bilinmez, ancak Sezai Karakoç, daha sonra evlilik kapısını tamamen kapatmıştır.

Derleyen: Aynur Kaplan

Yorumlar
Kod: ZWN3V
İlgili Haberler