Gündem
Ankara’da Gezilecek Yerler
  07 Nisan 2018 Cumartesi , 14:19
Ankara’da Gezilecek Yerler

Bölüm 1: Parklar & Göller

Bir Ankaralı olarak çevremden sık sık şöyle cümleler duyuyorum “Of, yine eve tıkılıp kaldık. Bu gri şehirde de yapacak hiçbir şey yok. Şimdi deniz kenarında olmak vardı.” Evet, Ankara’da deniz olmayabilir ama bu eve hapsolmanızı gerektirmez. Yaşamayı bilene Ankara’dan keyif alınabilecek yer çok. Gelin bu yerlere hep birlikte bakalım.

Eymir Gölü

Hazır havalar da ısınmaya başlamışken çoluk çocuk kim var kim yok alıp Eymir’e gidebilirsiniz. Bilirsiniz, biz Türklerde yaygın anlayış göl kenarına ya da ormana gidince mangal yapmaktır. Eymir’e gidiyorsanız mangalı unutun ama birbirinden güzel göl mekânlarında oturup mis gibi bir kahvaltı yapabilirsiniz. Sonrasında ise bisiklet kiralayıp Eymir’in çevresinde turlayabilirsiniz (böylece yarınlar yokmuşçasına yaptığınız kahvaltıda aldığınız kalorileri de yakabilirsiniz J).

 

Mogan Gölü

Yok, ben mangal olmadan yaşadığımı anlayamam derseniz de Mogan’a gidebilirsiniz. Fakat uyarmadı demeyin Mogan hafta sonları epey kalabalıktır. “Bana kafa dinleyecek yer lazım” diyenlerin pek tercih edebileceği bir yer olmayabilir. Kalabalık olması benim için hiç sorun değil diyenlerse Mogan’a gittiğinde sadece mangalla yetinmek zorunda değil. Balık tutabilir, çekirdeğinizi ve çayınızı alıp günbatımını seyredebilir, yürüyüş yapabilir, kayıkla ve deniz bisikletiyle göl turu yapabilir ve Deniz Feneri’nin balkonundan bütün göl manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

AOÇ deyince birçoğunuzun gözünde kokoreç-ayran ikilisinin ya da dondurmanın canlandığını inkâr edemezsiniz sanırım. Yemek yemeyi bir yana bırakırsak AOÇ’ye gittiğinizde Atatürk Evi’ni ve Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu’nu ziyaret edebilirsiniz. Şöyle bir soluklanayım derseniz de Gazi Orman Çiftliği Parkı’na uğrayabilirsiniz.

 

Gençlik Parkı

“Bu kadar sakinlik yeter, biraz adrenalin depolayalım” diyenler, buyurun sizi Gençlik Parkı’nın Lunapark kısmına alalım. Big Shot Serbest Düşüş, Flying Fury, Giant Discovery, Dönme Dolap ve Atlı Karınca gibi pek çok oyuncağı deneme fırsatı bulabilirsiniz.

 

Kuğulu Park

Şimdi de biraz şehir merkezine gidelim. Çankaya ilçesinin Kavaklıdere semtinde yer alan Kuğulu park, adından da anlaşılacağı üzere kuğuları ile meşhurdur. Tunalı Hilmi caddesinde alışveriş yaptıktan sonra ayaklarınıza kara sular indiyse hemen soluğu Kuğulu Park’ta alabilirsiniz. Gündüz ya da akşam hiç fark etmez, Kuğulu’nun ayrı bir tadı vardır. Bir yandan kağıt helvanızı yer bir yandan da çayınızı yudumlarken gelip geçen insanları ve kuğuları seyredebilirsiniz. İşte tam da o an, şehir merkezinin bütün o keşmekeşinde şöyle bir soluklanıp yaşadığınızı anlama fırsatı yakalarsınız.

 

Altınpark

İnanın, Altındağ ilçesindeki bu parkın içinde bir siz eksiksiniz J Feza Gürsey Bilim Merkezinden tutun da Uluslararası Fuar Merkezi, Bilim Merkezi, Kültür Merkezi, kapalı ve açık spor alanları, olimpik yüzme havuzu, açık ve yarı açık gösteri amfileri, Türk, İtalyan ve Çin Lokantaları, gölet ve bahçeler, çocuk oyun alanları ve mangalsız piknik alanlarına varana kadar pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz.

Ankara'daki göller ve parklar bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yazının devamı için lütfen takipte kalın.

Yorumlar
Kod: B8ZE8