Eğitim
Ales Başvuruları Başladı
  07 Mart 2018 Çarşamba , 15:33
Ales Başvuruları Başladı
6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak olan İlkbahar Dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvuruları bugün itibariyle başladı.

15 Mart 2018 tarihine kadar sürecek olan başvurular, ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından elektronik olarak yapılabilecek. 81 il ve Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) eş zamanlı olarak yapılacak olan bu sınav, saat 10.15’te başlayacak ve 150 dakika (2.5 saat) sürecek.  ALES sonuçlarının 07.06.2018 tarihinde açıklanması beklenirken geçerlilik süresi ise 5 yıldır. Sınavla ilgili daha detaylı bilgiye ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan başvuru kılavuzundan ulaşmak mümkün. 
Genel hatları itibariyle daha önceki sınavlardan çok farklı olmasa da 2018 İlkbahar Dönemi ALES’inde 3 büyük değişiklik söz konusu:


“15 dakika kuralı” kalktı!
 

Sınav başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav merkezlerine alınma işleminin tamamlanması ve geç kalan öğrencilerin sınava alınmamasını içeren ’15 dakika kuralı’, 23-24 Haziran’da yapılan değişiklik ile kaldırıldı. Yükseköğrenim Kurumları Sınavı başta olmak üzere sınavlara giremeyen öğrenci sayısında önemli bir artışa neden olan ve hâlihazırda var olan sınav stresine bir de geç kalma endişesini ekleyen bu uygulama ALES’te de uygulanmayacak.


İlk kez e-ALES yapılacak!
 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer daha önce sadece yabancı dil sınavlarının yapıldığı e-Sınav merkezlerinde elektronik sınav kapasitesini ve sınav çeşitliliğini arttırmak amacıyla YÖK tarafından alınan yeni kararla birlikte e-ALES sınavlarının da yapılacağını belirtti. Böylece daha önceden var olan ve yılda iki defa yapılan ALES’e ek olarak yine yılda iki kez yapılacak olan e-ALES sınav takviminde yerini almış oldu. E-ALES sınavlarının ilki 1 Temmuz 2018’de, ikincisi ise 30 Eylül 2018’de yapılacak. Bununla birlikte yapılacak olan sınavların ücretinin ise e-YDS ile aynı yani 200 TL olması beklenmekte.
 

Sınav ücreti arttı!
 

Son 4 yıla baktığımızda ALES ücretlerinde düzenli bir artış gözlemlemek mümkün. 2014 yılında 50 TL olan sınav ücreti, 2015’te 70 TL, 2016’da 80 TL, 2017’de 90 TL ve son olarak 2018’de 100 TL’ye ulaşmış durumda.
Bütün bu bilgiler ışığında bir ALES kritiği yapacak olursak eğer özellikle son iki değişikliğin eleştiri oklarını üzerine çekmemesi işten bile değil. Sınav ücretlerine bakıldığında insan kendisini adeta bir tür kısır döngü içinde hissediyor: işe girmek/kadro için ALES’e girmelisiniz, ALES’e girebilmek için de işe girmelisiniz. Bu bir tür ALES-ception olarak da tanımlanabilir yani sınav içinde sınav. ALES içeriği sizin Matematik ve Türkçe bilgilerinizi sınarken, sınav ücretleri de sabrınızı sınıyor. Akademik bir kariyer umuduyla tekrar tekrar sınava giriyorsunuz fakat geriye dönüp baktığınızda cebinizden eksilen paralarla ömrünüzden çalınan yılları size el sallarken buluyorsunuz. Sınavdan iyi bir not aldığınızda ise bu kısır döngünün son bulacağını sanıyorsunuz çok yanılıyorsunuz. Sistem sizi hoop başka bir kısır döngüye atıyor: kadro açılmasını beklemek, geçmiş olsun! İnsan şu soruyu sormadan edemiyor gerçekten: bütün bu sınav sayılarının arttırılmasının ve e-sınavların eklenmesinin amacı gerçekten çeşitliliği ve kapasiteyi arttırmak mı yoksa oluşturulan sınav marketine kar amacı güden yeni ürünler piyasaya sürmek mi?

 

Yorumlar
Kod: FC4IC