Eğitim
Adalet Akademisi Sığınmacı Çocuklar İçin Devrede
  06 Şubat 2018 Salı , 12:11
Adalet Akademisi Sığınmacı Çocuklar İçin Devrede
Türkiye Adalet Akademisinin, "Uluslararası Koruma Kapsamındaki Refakatsiz Çocuklar İçin Adalete Erişimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında sığınmacı çocuklar için başlattığı çalışmaları devam ediyor.

Hakim ve savcı adaylarına eğitim vermekle görevli Adalet Akademisi, geçen yıl sığınmacı çocukların haklarının korunması amacıyla "Uluslararası Koruma Kapsamındaki Refakatsiz Çocuklar İçin Adalete Erişimin Güçlendirilmesi Projesi"ni başlattı.

Sığınmacı çocukların adalete erişimlerinin güçlendirilmesinin hedeflendiği projenin ilk toplantısı geçen yıl kasım ayında gerçekleştirildi. Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil'in başkanlığındaki toplantıda, verilen hizmetlerin geliştirilmesi, yargı organları başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları, barolar ile sivil toplum kuruluşları nezdinde farkındalık oluşturulması için değerlendirilmelerde bulunuldu. 

Adalete Erişim Konusu Ele Alınacak

Proje kapsamında, bu yıl içinde İstanbul, Gaziantep ve Konya'da üç seminer yapıldı. Adalet Akademisi, yarın Erzurum'da başlayacak ve iki gün sürecek seminerde de hakim ve savcılar ile avukatların katılacağı programda adalete erişim konusunu ele alacak. Bu kapsamdaki diğer bir toplantı ise 7-8 Mart'ta Adana'da gerçekleştirilecek. 

Adalet Akademisinin yürüttüğü proje, 23 Mart'ta Ankara'da yapılacak konferansla sona erecek. Proje çerçevesinde yapılan toplantı ve seminerlerde elde edilen veri, tespit ve bilgi sığınmacı çocuklara yönelik uygulamalarda yaşanan sorunların çözümüne katkı sunacak.

Yorumlar
Kod: LJBPI