Eğitim
5 Bin Ücretli Öğretmen Ataması Kesinleşti
  23 Şubat 2018 Cuma , 15:59
5 Bin Ücretli Öğretmen Ataması Kesinleşti
TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Tasarı ile birlikte kabul edilen 9. madde ile 5 bin ücretli öğretmen alımı kesinleşti.

Bu tasarıya göre ücretli öğretmenlik yapanlar, 540 gün sigorta primi ödenen, öğretmenlik şartlarını taşıyan ve KPSS’den belirlenen taban puanı alanlar üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakata girebilecek. Yeterli puanı alanlar ise sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. 
Ancak bazı adaylar yıllardır KPSS’ye çalıştıklarını belirterek bu karara karşı tepki gösterdiler.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 31 Ocak’ta yaptığı açıklamaya göre, 20 bine ek 5 bin öğretmenin daha bakanlık kadrosuna alınacağı duyuruldu. 

Bakan Yılmaz, “20 binin üzerine 5 bini de geçmeyecek şekilde bir ilave öğretmen alımını da düşünüyoruz” dedi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ‘torba tasarının’ içinde yer alan bu düzenleme kabul edildi. Buna göre, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapan öğretmenlerden başvuru tarihinin son günü itibarıyla en az 540 gün sigorta primi ödenen, öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşıyan, Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan (KPSS) belirlenen taban puan ve üzerinde puan alanlar sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli öğretmen olarak atanabilecek. Bu öğretmenlerin alanları Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek ve sayısı 5 bini geçemeyecek.

EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU OLMAYANLAR DA ÜCRETLİ ÇALIŞIYOR

Öğretmen atamalarında KPSS sonucuna göre, branşa alınacakların üç katı kadar aday puan üstünlüğüne göre mülakata çağırılıyor. Başarılı olanlar sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapabiliyor. MEB kadrosuna alınmasına karar verilen 5 bin ücretli öğretmen ise bu üç katı kadar aday sıralamasına girmese bile mülakata alınabilecek. Bu karara bazı adaylar tepki gösterdi. Bu adaylardan bazıları eğitim fakültesi mezunu olmayan kişilerin de ücretli öğretmenlik yaptığını vurgularken, bazıları ise yıllardır KPSS’ye hazırlandığını ve bu uygulamanın haksızlık olacağını savundu.

Yorumlar
Kod: 63V93